statystyki

Przekazanie zakładowi budżetowemu nie wyklucza odliczenia VAT

autor: Patrycja Dudek20.01.2015, 07:57; Aktualizacja: 20.01.2015, 09:11
Sprawa dotyczyła gminy, która w latach 2007–2013 zainwestowała w budowę oczyszczalni ścieków.

Sprawa dotyczyła gminy, która w latach 2007–2013 zainwestowała w budowę oczyszczalni ścieków.źródło: ShutterStock

Gmina, która poniosła wydatki na budowę oczyszczalni ścieków, może odjąć podatek z faktur, nie czekając na wyrok TSUE w sprawie opodatkowania jej jednostek – orzekł NSA.

Sąd uznał, że pytanie prejudycjalne skierowane przez NSA do unijnego Trybunału Sprawiedliwości (sygn. akt I FSK 311/12) dotyczące tego, czy jednostka organizacyjna gminy może być uznana za podatnika VAT, nie ma w tej sprawie żadnego znaczenia. Tym samym rozwiał nadzieję fiskusa na przedawnienie prawa do odliczenia podatku.

Sprawa dotyczyła gminy, która w latach 2007–2013 zainwestowała w budowę oczyszczalni ścieków. Po zakończeniu inwestycji zarząd nad nią przekazała miejskiemu zakładowi wodociągów i kanalizacji. Zakład, w imieniu gminy, zaopatrywał mieszkańców w wodę, pobierając opłaty wraz z VAT.

Czynności opodatkowane

Gmina była przekonana, że może odliczyć VAT od poniesionych wydatków inwestycyjnych, skoro oczyszczalnia jest wykorzystywana do czynności opodatkowanych. Fiskus jednak konsekwentnie jej tego odmawiał. Uważał, że prawo do odliczenia VAT może być rozpatrywane jedynie z punktu widzenia zakładu budżetowego (bo to on wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu), ale decyzja w tej sprawie wymaga najpierw rozstrzygnięcia przez TSUE.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane