Minister finansów do 31 marca 2023 r. wydłuży termin na złożenia zeznania CIT-8 i zapłatę podatku minimalnego podatnikom, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2021 r., a zakończył do 30 listopada 2022 r. – wynika z opublikowanego projektu.

Chodzi o podatek minimalny wprowadzony Polskim Ładem w wysokości 10 proc. od tzw. nadmiarowych płatności i kwoty odpowiadającej 4 proc. wartości przychodów (innych niż z zysków kapitałowych). Co do zasady ma on dotyczyć podatników CIT, których udział dochodów w przychodach będzie wynosić mniej niż 1 proc. Przepisy te mają po raz pierwszy dotyczyć przychodów osiągniętych w 2022 r.
Minimalny podatek dochodowy rozlicza się w zeznaniu rocznym składanym do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu swojego roku podatkowego. W tym samym terminie podatnicy powinni również wpłacić należny podatek od dochodów osiągniętych w minionym roku podatkowym, w tym także minimalny podatek dochodowy.
Projektowane rozporządzenie przedłuża termin realizacji tych obowiązków dla spółek ze skróconym rokiem obrotowym, który rozpoczął się w 2022 r. i zakończył najpóźniej 30 listopada 2022 r.
Przypomnijmy, że właśnie zakończyły się prace parlamentarne nad nowelizacją Polskiego Ładu głównie w zakresie PIT, a lada moment, zgodnie z zapowiedziami wiceministra finansów Artura Sobonia, ma się pojawić projekt nowelizacji PŁ w zakresie CIT. W nim prawdopodobnie znajdą się zmiany dotyczące minimalnego podatku dochodowego, o czym przedstawiciele resortu informowali już w odpowiedziach na interpelacje poselskie.
– Nic dziwnego więc w tym, że MF nie chce, żeby podatnicy wpłacali podatek minimalny, który w przyszłości fiskus ewentualnie musiałby zwrócić – mówi Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu wykonania niektórych obowiązków przez podatników minimalnego podatku dochodowego – w konsultacjach