Przekształcenie spółki komandytowej lub akcyjnej w spółkę z o.o. nie pozbawia prawa do estońskiego CIT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dwóch interpretacjach.

Przypomnijmy, że z ryczałtu od dochodów spółek, zwanego potocznie estońskim CIT, nie mogą korzystać podatnicy, którzy zostali utworzeni w wyniku połączenia, podziału lub innej restrukturyzacji wskazanej w art. 28k ust. 1 pkt 5–6 ustawy o CIT.
– Już od dłuższego czasu ustawodawca zakłada, że działania restrukturyzacyjne podatników mogą być podejmowane w celu unikania lub uchylania się od opodatkowania – wyjaśnia Maria Tsima, prawnik z kancelarii Staniek & Partners.
Dlatego – jak dodaje ekspertka – restrukturyzacje wykluczają na dwa lata również możliwość zastosowania estońskiego CIT.
Do takich działań nie zalicza się natomiast przekształcenie formy prawnej, co potwierdzają obie interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej .
W pierwszej (z 18 maja br.) chodziło o spółkę komandytową, która miała przekształcić się w spółkę z o.o.
Dyrektor KIS potwierdził, że nie wykluczy to możliwości przejścia na ryczałt od dochodów spółek. Wyjaśnił, że jeśli przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. zostanie przeprowadzone według przepisów kodeksu spółek handlowych, to nowa spółka wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach podatkowych prawa i obowiązki przekształcanej spółki komandytowej.
– Przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową nie stanowi więc jej likwidacji, lecz prowadzi do jej kontynuacji w innej, nowej formie prawnej – wyjaśnił organ.
Dodał, że majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej. Jest to więc tożsamy podmiot, funkcjonujący po przekształceniu w nowej formie prawnej – podkreślił.
Druga interpretacja (z 19 maja br.) dotyczyła nieco innej sytuacji. Chodziło o spółkę akcyjną, która z początkiem 2022 r. stosowała już estoński CIT. Teraz chciała się przekształcić w spółkę z o.o. Zapewniała, że skład osobowy oraz relacje właścicielskie pozostaną bez zmian. W tym wypadku również dyrektor KIS potwierdził, że takie przekształceni nie pozbawi prawa do estońskiego CIT.
– Przepisy prawa nie wyłączają możliwości dokonania restrukturyzacji (przekształcenia) w sytuacji korzystania już z opodatkowania ryczałtem – odpowiedział.
Wskazał, że przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę z o.o. nie jest czynnością restrukturyzacyjną wymienioną w art. 28k ust. 1 pkt 5–6 ustawy o CIT. ©℗
Interpretacje indywidualne dyrektora KIS z 18 maja 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.115.2022.1.SGz) i z 19 maja 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.176.2022.1.ŚS)