Podatnik, który prowadzi jednoosobową firmę, może płacić uproszczony podatek od przychodu, nawet wtedy gdy rok wcześniej spółka cywilna, której był wspólnikiem, przekroczyła limit 150 tys. euro – potwierdził dyrektor katowickiej izby.

Wprawdzie taki poziom obrotu wyklucza rozliczenia ryczałtem, ale wylicza się je odrębnie dla działalności prowadzonej w formie spółki i odrębnie dla jednoosobowej firmy.
Chodziło o przedsiębiorcę, który w latach 2012–2013 był wspólnikiem spółki cywilnej zajmującej się usługami budowlanymi. Od 2014 r. prowadził działalność o tym samym profilu, ale już jednoosobowo, ponieważ spółka cywilna została rozwiązana. Zamierzał nadal korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i w tym celu złożył 7 stycznia 2014 r. do urzędu skarbowego stosowne oświadczenie.
Niezależnie od tego nabrał wątpliwości, czy faktycznie ma prawo do ryczałtu, i dlatego spytał o to dyrektora katowickiej izby skarbowej. We wniosku o interpretację przypominał, że w 2013 r., czyli jeszcze przed rozwiązaniem, spółka cywilna przekroczyła limit przychodów 150 tys. euro, który pozbawia prawa do kontynuacji rozliczeń w formie ryczałtu.
Przedsiębiorca uważał jednak, że zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. nr 144, poz. 930) limit wylicza się odrębnie dla działalności prowadzonej w formie spółki, a odrębnie dla działalności wykonywanej samodzielnie. Słowem, gdyby spółka cywilna nie została rozwiązana, to jej wspólnicy utraciliby prawo do rozliczania się ryczałtem. Co innego jednak, gdy prowadzą działalność indywidualnie – uważał przedsiębiorca.
Potwierdził to dyrektor izby. Dodatkowo przypomniał tylko o przesłankach wymienionych w art. 8 ustawy, których spełnienie uniemożliwia rozliczanie się ryczałtem. Chodzi m.in. o udzielanie pożyczek pod zastaw, osiąganie, choćby w części, przychodów z aptek. Jeśli żadna z tych przesłanek nie odnosi się bezpośrednio do przedsiębiorcy, to nadal może on rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego – wyjaśnił dyrektor izby.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 grudnia 2014 r., nr IBPBI/1/415-986/14/WRz