Spółka nieruchomościowa musi wskazać fiskusowi wszystkich 5-proc. udziałowców. Dotyczy to zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich, krajowych, jak i zagranicznych, bez względu na to, czy są w Polsce podatnikami podatku dochodowego, czy nie są – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania DGP.

Udziałowcy też muszą przekazać informację, ale – według MF – tylko jeśli są podatnikami.
– Ustalenie przez polską spółkę nieruchomościową pełnej listy wszystkich jej bezpośrednich i pośrednich właścicieli może być zadaniem bardzo trudnym lub wręcz niemożliwym do spełnienia – komentuje wyjaśnienia resortu Izabela Jasion, konsultant podatkowy w BTTP.
Będzie więcej czasu
Przypomnijmy, że spółki nieruchomościowe mają w tym roku więcej czasu na przesłanie rocznych informacji o podmiotach posiadających w nich co najmniej 5 proc. udziałów. Muszą to zrobić do 30 września, a nie do 30 marca. Więcej czasu na zgłoszenie danych fiskusowi mają też sami wspólnicy spółek nieruchomościowych, posiadający co najmniej 5 proc. udziałów. Zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra finansów, o którym pisaliśmy w artykule „Spółki nieruchomościowe zyskały czas na powiadomienie” (DGP nr 55/2022).
Projekt jest obecnie w konsultacjach. Nie rozwiązuje on jednak innego problemu, który sygnalizowaliśmy w artykule „Spółki nie wiedzą, jak mają ujawnić udziałowców” (DGP nr 49/2022).
– Nie wiadomo, jak daleko mamy sięgać w strukturze powiązań. Czy wystarczy wskazać pierwszego, drugiego czy również kolejne podmioty powiązane będące udziałowcami polskiej spółki nieruchomościowej? – zwrócił uwagę cytowany wówczas przez nas Tomasz Ożdziński, doradca podatkowy i partner w EY.
Poprosiliśmy zatem Ministerstwo Finansów o odpowiedź.
Przez spółkę
Resort finansów przypomniał, że informację o udziałowcach muszą złożyć zarówno spółka nieruchomościowa, jak i jej udziałowcy, w tym zagraniczni, posiadający choćby pośrednio udziały w polskiej spółce nieruchomościowej.
Przy czym – jak wynika ze stanowiska resortu – informacja składana przez spółkę nieruchomościową powinna zawierać informację o udziałowcach (co najmniej 5-proc.), niezależnie od tego, czy są oni podatnikami podatku dochodowego, czy nie są. W informacji tej spółka nieruchomościowa powinna podać liczbę posiadanych praw przez każdy podmiot (art. 27 ust. 1e pkt 1 ustawy CIT i art. 45 ust. 3f pkt 1 ustawy PIT).
MF wyjaśniło tym samym, że spółki nieruchomościowe powinny ujawnić bezpośrednich i pośrednich wspólników posiadających co najmniej 5 proc. udziałów, bez względu na to, czy są oni polskimi, czy zagranicznymi rezydentami podatkowymi.
Przez wspólników
Nieco inne wymogi dotyczą 5-proc. udziałowców spółki nieruchomościowej. Chodzi o udziałowców bezpośrednich, jak i pośrednich, krajowych, jak i zagranicznych, ale – jak wynika z odpowiedzi MF – tylko jeśli są oni podatnikami.
Z odpowiedzi MF wynika jedynie pośrednio, że chodzi o podatnika podatku dochodowego.
– MF nie wyjaśniło, w jakich okolicznościach zagraniczny wspólnik może być uznany za „podatnika”. Przykładowo, czy wystarczające jest, aby na tym wspólniku potencjalnie ciążył w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy z tytułu zbycia udziałów lub akcji w spółce nieruchomościowej, czy też wspólnik ten powinien być już wcześniej podatnikiem w naszym kraju – zastanawia się Maksym Jabłkiewicz, menedżer w zespole International Tax and Transaction Services w EY Polska.
Zdaniem Izabeli Jasion chodzi o podmioty:
■ będące podatnikami podatku dochodowego w Polsce, czyli mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski lub
■ posiadające zagraniczną siedzibę, jeżeli osiągają dochody podlegające obowiązkowi podatkowemu w Polsce (zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT).
– Wydaje się, że zagraniczny wspólnik spółki nieruchomościowej, który nie osiągnął dochodów w Polsce, nie będzie miał obowiązku składania informacji szefowi KAS, nawet jeśli posiada bezpośrednio lub pośrednio 5 proc. udziałów w spółce nieruchomościowej – uważa ekspertka.
Jej zdaniem przyjęcie innej wykładni prowadziłoby do absurdalnego wniosku, że obowiązek składania informacji dotyczy podmiotów z całego świata (ponieważ w jakiejś jurysdykcji z pewnością mają oni status podatnika).
– MF powinno też wyjaśnić, czy zagraniczny podmiot jest „podatnikiem” gdy w roku, za który składana jest informacja, jeszcze nim nie był (w rozumieniu ustawy o CIT), natomiast status ten nabędzie w roku następnym, przykładowo gdy uzyska dochód z dywidendy z udziału w polskiej spółce – zauważa Izabela Jasion.
Pośredni wspólnicy
Wspólnicy będący podatnikami muszą wskazać fiskusowi ilość posiadanych bezpośrednio i pośrednio udziałów w spółce nieruchomościowej. W celu obliczenia posiadania pośredniego stosuje się tu odpowiednio art. 11a ust. 3 ustawy CIT (art. 23m ust. 3 ustawy PIT).
MF wyjaśniło, że spółki będące pośrednimi wspólnikami spółki nieruchomościowej i zarazem podatnikami podatku dochodowego powinny także wskazać podmiot, „za pośrednictwem którego posiadają udziały w spółce nieruchomościowej i ilość posiadanych za jego pośrednictwem udziałów w takiej spółce”. Słowem, mają wskazać nie tylko, że są udziałowcami, ale również za pośrednictwem jakiego podmiotu.
W tym celu poprosiliśmy MF o odniesienie się do podanego przez nas przykładu.
Przykład
Przyjęliśmy następujące założenia:
■ spółka nieruchomościowa położona w Polsce (nr 1),
■ polska spółka (nr 2) posiada bezpośrednio akcje dające 100 proc. praw głosu w spółce 1,
■ spółka z UE (nr 3) posiada pośrednio akcje dające 100 proc. praw głosu w tej pierwszej (nieruchomościowej),
■ spółki spoza UE (nr 4), które poprzez spółkę z UE również są pośrednikami posiadającymi akcje dające 100 proc. praw głosu w spółce nieruchomościowej.
Spytaliśmy MF, w jakim zakresie trzeba zar
aportować udziałowców – czy wystarczy, że informację złożą szefowi KAS spółki nr 1, 2 i 3.
W odpowiedzi resort wskazał, że jedyną spółką nieruchomościową w opisanej strukturze jest polska spółka (nr 1). Musi więc ona złożyć informację o podmiotach posiadających co najmniej 5 proc. praw do niej, bezpośrednio – spółka (2), i pośrednio – spółki (3) i (4).
Informację muszą też złożyć wszystkie spółki będące:
■ podatnikami,
■ posiadające w spółce nieruchomościowej bezpośrednio i pośrednio co najmniej 5 proc. praw.
Udziałowcy pośredni, będący podatnikami podatku dochodowego, powinni także wskazać podmiot, za pośrednictwem którego posiadają udziały w spółce nieruchomościowej i ilość posiadanych za jego pośrednictwem udziałów.