Kwoty potrącone przez chiński bank walutowy w celu zabezpieczenia zapłaty tamtejszych podatków i opłat lokalnych mają związek z przychodami polskiego przedsiębiorcy – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to spółka współpracująca m.in. z kontrahentami z Chin. Zgodnie z tamtejszym prawem przelewy wypłacane za granicę mogą być realizowane wyłącznie za pośrednictwem banków walutowych, które nie tylko wymieniają walutę, lecz także są odpowiedzialne za potrącanie chińskich podatków (np. podatku obrotowego) i opłat lokalnych. Bank walutowy potrąca je z wynagrodzenia zagranicznego podmiotu, nawet jeśli ten wykonał wszystkie prace poza terytorium Chin.
Spółka uważała, że potrącone w ten sposób kwoty może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Argumentowała, że są to wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Podkreśliła, że chiński podatek obrotowy nie może być utożsamiany z VAT, który zasadniczo nie jest zaliczany do kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT.
Dyrektor KIS potwierdził, że art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT nie dotyczy chińskich podatków obrotowych, a wydatki potrącane przez chiński bank walutowy na potrzeby tamtejszego fiskusa mają związek z przychodami polskiej firmy i mogą być przez nią zaliczone do podatkowych kosztów.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 8 marca 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.629.2021.2.BG