Zweryfikowanie numeru VAT UE w systemie VIES oraz danych dotyczących zagranicznego kontrahenta wspólnotowego wskazuje na dochowanie należytej staranności przez krajowego podatnika VAT w celu ustalenia siedziby usługobiorcy i miejsca świadczenia usług – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w trzech wyrokach.
Stwierdził, że większość podatników nie ma odpowiednich narzędzi prawnych do zweryfikowania, czy miejsce, w którym wykonywane są funkcje naczelnego zarządu przedsiębiorstwa, pokrywa się z adresem, pod którym formalnie zarejestrowany jest dany podmiot.
Wszystkie sprawy dotyczyły spółki, która świadczyła usługi transportu paliw płynnych na rzecz firm zarejestrowanych jako podatnicy VAT na terytorium UE (w Niemczech, na Cyprze i w Wielkiej Brytanii). Spółka nie zapłaciła VAT od tych transakcji, ponieważ uznała, że usługi były świadczone w państwach, gdzie siedziby mieli kontrahenci i to na nich spoczywał obowiązek zapłaty podatku.
Pozostało
87%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama