statystyki

TSUE odpowie w sprawie VAT od likwidacji szkód

autor: Katarzyna Jędrzejewska21.11.2014, 07:45; Aktualizacja: 21.11.2014, 07:48
VAT

Do tej pory sądy stawały po stronie podatników.źródło: ShutterStock

Czy polski przepis zwalniający z podatku usługi pomocnicze do usług ubezpieczeniowych jest zgodny z dyrektywą – Naczelny Sąd Administracyjny postanowił spytać o to Trybunał Sprawiedliwości UE.

Jeszcze niedawno NSA nie widział takiej potrzeby. Przykładowo, w wyroku z 3 listopada 2014 r. orzekł korzystnie dla firmy zajmującej się kompleksową likwidacją szkód (I FSK 1643/13). Wczoraj jednak inny skład NSA uznał, że sprawa wymaga rozstrzygnięcia przez unijny trybunał. Skłoniła go do tego zmiana argumentacji przez Ministerstwo Finansów, które od dawna twardo stoi na stanowisku, że tego typu usługi nie są zwolnione z podatku.

Chodzi o firmy, które nie są ubezpieczycielem, agentem ani pośrednikiem ubezpieczeniowym. Natomiast w imieniu i na rzecz firm ubezpieczeniowych przyjmują zgłoszenia szkód, ustalają okoliczności i skutki zdarzenia, przeprowadzają oględziny na miejscu szkody, ustalają jej rozmiar, opisują zakres uszkodzeń, sporządzają dokumentację fotograficzną, prowadzą korespondencję z poszkodowanymi, zbierają i przekazują ubezpieczycielowi dokumentację potwierdzającą szkodę.

Problem wynikł na tle art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, w związku z art. 43 ust. 1 pkt 37. Przepis ten zwalnia z podatku usługi pomocnicze do usługi ubezpieczeniowej, stanowiące jej element, które same stanowią odrębną całość i są właściwe oraz niezbędne do świadczenia usługi zwolnionej.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane