Dziś mija termin na złożenie zeznania PIT-28 za 2021 r. Skarbówka wypełniła je w ramach usługi Twój e-PIT tylko podatnikom, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Pozostali muszą to zrobić sami

Z rozliczeń przez Krajową Administrację Skarbową w ramach usługi Twój e-PIT mogą skorzystać tylko ryczałtowcy, którzy w zeszłym roku uzyskali przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Wystarczy zajrzeć na stronę podatki.gov.pl i kliknąć w zakładkę e-Urząd Skarbowy. Do konta można się zalogować: profilem zaufanym, e-dowodem osobistym, za pomocą bankowości elektronicznej oraz dzięki aplikacji mObywatel.
Ponadto do samej usługi można się zalogować danymi podatkowymi. Więcej pisaliśmy o tym w artykule „Ruszyła akcja składania PIT za 2021 r.” (DGP nr 31/2022).
Co trzeba zrobić
Należy pamiętać, by zaakceptować wypełnione przez skarbówkę zeznanie PIT-28, niezależnie od tego, czy podatnik coś w nim zmieniał, czy tego nie robił. W tym wypadku bowiem nie zadziała zasada automatycznego wysłania zeznania wraz z upływem ustawowego terminu, jak to jest w przypadku wypełnionych przez skarbówkę formularzy PIT-37 i PIT-38.
Podatnik może też przesłać samodzielnie wypełnione zeznanie PIT-28 – papierowo lub elektronicznie.
Natomiast prowadzący działalność muszą się rozliczyć z ryczałtu w pełni samodzielnie. Mogą w tym celu skorzystać przykładowo z systemu e-Deklaracje udostępnionego na stronie resortu (podatki.gov.pl). Jest tam zamieszczony formularz PIT-28 w wersji 24, który jest właściwy do rozliczenia przychodów za 2021 r.
Wspólne rozliczenie
Ryczałtowcy co do zasady nie mogą korzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem ani z preferencji przewidzianej dla samotnych rodziców.
Od lat wyjątek dotyczy osób uzyskujących przychody z najmu prywatnego. Niezależnie od tego, że przychód rozliczają się w formie ryczałtu, mogą wspólnie rozliczyć się z dochodów opodatkowanych według skali podatkowej.
Nowością od tego roku jest natomiast to, że wspólne rozliczenie dochodów opodatkowanych według skali przysługuje tym, którzy równocześnie prowadzili działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, pod warunkiem że nie uzyskali z niej żadnych przychodów. Słowem, składają w tym roku zerowe zeznanie PIT-28 za 2021 r. Zmiana ta wynika z Polskiego Ładu.
Analogiczne zasady dotyczą samotnych rodziców, z tym że tylko przy rozliczeniu za 2021 r. (począwszy od 2022 r., nie ma już tej preferencji, zastąpiła ją ulga umożliwiająca samotnym rodzicom odliczenie od podatku 1500 zł rocznie).
Możliwe odliczenia
Ryczałtowcy nie mogą skorzystać z ulgi na dzieci, ulgi B+R ani z preferencyjnego opodatkowania dochodów z IP Box. Mogą natomiast odliczyć:
  • składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne,
  • składki na obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne (zmiana zabraniająca odliczenia składki od ryczałtu weszła w życie od 1 stycznia 2022 r. i ma zastosowanie po raz pierwszy do rozliczeń za 2022 r.),
  • straty z działalności gospodarczej,
  • kwoty darowizn przekazanych m.in. na cele: pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa (krew i jej składniki), przeciwdziałania COVID-19,
  • ulgi: rehabilitacyjną, na internet, termomodernizacyjną, z tytułu wpłaty na IKZE, abolicyjną, mieszkaniową na prawach nabytych (np. ulgę odsetkową).
Podatnicy mogli też skorzystać w 2021 r. z ulgi na złe długi, którą muszą wykazać w załączniku do PIT-28 (PIT/WZR).
Odliczenia są możliwe, pod warunkiem że z tych samych tytułów podatnik nie dokonuje odliczeń od podatku na zasadach ogólnych (np. w PIT-37, PIT-36).
Wyliczony podatek obniża się w pierwszej kolejności o kwotę zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Można też przekazać 1 proc. ryczałtu na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podatnicy, którym skarbówka wypełniła PIT-28 w ramach usługi Twój e-PIT, mogą zobaczyć wypełnione już oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego (PIT-OP), o ile rok wcześniej podatnik się na to zdecydował, a organizacja nadal jest w rejestrze. Nie wyklucza to prawa podatnika do zmiany wyboru OPP.
Zwrot nadpłaty
To, kiedy podatnik dostanie zwrot wykazanej w PIT-28 nadpłaty podatku, zależy od sposobu złożenia zeznania. Urząd skarbowy ma na zwrot 45 dni od dnia wysłania przez podatnika zeznania elektronicznie lub trzy miesiące, jeżeli PIT-28 został złożony papierowo.