statystyki

Za rok nastąpi rewolucja w skarbówce: Asystent dla uruchamiającego działalność gospodarczą

autor: Agnieszka Pokojska, Łukasz Zalewski19.11.2014, 07:28; Aktualizacja: 19.11.2014, 07:30
Płatnik składek na ubezpieczenie społeczne będzie mógł zostawić dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe w urzędzie skarbowym.

Płatnik składek na ubezpieczenie społeczne będzie mógł zostawić dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe w urzędzie skarbowym.źródło: ShutterStock

Uruchamiający działalność gospodarczą dostaną asystenta. Interpretacje indywidualne będzie wydawał dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej.

Wprowadzenie tych rozwiązań przewiduje opublikowany wczoraj projekt nowej ustawy o administracji podatkowej.

Wynika z niego, że z pomocy asystenta będzie można korzystać nie dłużej niż półtora roku od momentu otrzymania NIP. Najpierw jednak podatnik będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek do naczelnika urzędu skarbowego. Ten w ciągu trzech dni wyznaczy asystenta. Do jego zadań będzie należała pomoc w obowiązkach wobec fiskusa. Nie oznacza to jednak, że pomocnik wypełni za podatnika zeznania i deklaracje, sporządzi pisma, poprowadzi księgi albo że będzie go reprezentował przed organami administracyjnymi.

Asystent ma być dostępny od 2016 r., ale – jak poinformowała DGP Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy ministra finansów – już od 1 września 2015 r. w wybranych urzędach skarbowych ma ruszyć program pilotażowy. W jego trakcie przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą będą mogli skorzystać z usług konkretnego, imiennie wyznaczonego pracownika urzędu skarbowego.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • dziadek(2014-11-19 17:57) Zgłoś naruszenie 10

  kto kogo będzie uczył?
  kto poniesie odpowiedzialność za błędy znalezione już przez nie asystenta?

  Odpowiedz
 • k(2014-11-20 07:54) Zgłoś naruszenie 10

  Raczej bzdurne, choć z punktu widzenia nowe miejsca pracy w administracji osób od czegoś tam, ale dalej szeroko rozumiane daniny bez zmian głównie zus-y, przy spadających stale dochodach, brak w tym zakresie realnej pomocy, dopłat, dotacji bezzwrotnych itp. !

  Odpowiedz
 • Asystent Głupoty(2014-11-22 17:33) Zgłoś naruszenie 10

  O większej bzdurze nie słyszałem. Znowu nasze podatki wywalane są w błoto i w kosmos. W dzisiejszych czasach średnio inteligentny człowiek zakładający biznes wszystkie informacje może znaleźć w internecie, w biurze rachunkowym lub u doradcy podatkowego. Otworze biznes coś źle zaliczę w koszty lub źle odliczę VAT i powiem o tym asystentowi buhaha a on naśle na mnie za rok kontrole swojego urzędu buhaha. Proponuje takie hasło reklamowe dla kampanii medialnej dot. asystentów: "Powiedz o swoich problemach urzędnikom skarbowym, a oni na pewno nie zostawią cie w potrzebie. Taką bzdurę mógł wymyślić tylko jakiś urzędnik lub poseł nie znający realiów życia gospodarczego

  Odpowiedz
 • Inwestor_z_USA(2014-11-22 11:09) Zgłoś naruszenie 10

  W USA tak jest, na pół roku dają asystenta, ale to ma wadę; wypływają tajemnice firmowe na zewnątrz i nie chodzi tu o urząd skarbowy (w tym przypadku może to nawet ułatwić zatwierdzenie księgi - mniej wyjaśnień składasz np.) ale o wymianę informacji pomiędzy asystentami a także ich ewentualnymi sponsorami głównie żydowskimi co doprowadzi do skopiowania nieraz trafnej dochodowej inwestycji, tak doszło np. do najbardziej chyba spektakularnej kopii działalności gospodarczej ostatniego dziesięciolecia gdzie portal "facebook" prowadzony w latach 3003-2004 przez firmę Orange LCC a później Pilawa Facebook & Twitter Inc. N. Y. został skopiowany przez M.Zuckerberga i firma mająca wszystkie prawa do portalu" facebook" musiała wycofać się z działalności nie tylko z powodu konkurencji ale i pod wpływem innych pozaprawnych nacisków.

  Odpowiedz
 • Najkrótszy komentarz na forum(2014-11-21 14:44) Zgłoś naruszenie 00

  HA!

  Odpowiedz
 • Orwell w praktyce(2014-11-21 20:35) Zgłoś naruszenie 00

  Urzędowy konfident?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-11-19 10:04) Zgłoś naruszenie 00

  Jeden tylko asystent ?! Trzech , co najmniej należy przydzielić - i na trzy lata , co najmniej , i przez 24 godz. na dobę - barany .

  Odpowiedz
 • PrzepisyPanowiePrzepisy(2014-11-19 12:23) Zgłoś naruszenie 00

  Jak ów asystent ma się do przepisów ustawy o doradztwie podatkowym? Art. 81. 1. Kto, nie będąc uprawniony, posługuje się tytułem doradcy podatkowego lub zawodowo wykonuje czynności doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 4, podlega grzywnie do 50.000 zł.

  To co asystenci będą łamali przepisy ustawy?

  Odpowiedz
 • hehe(2014-11-19 15:17) Zgłoś naruszenie 00

  Tak - asystent z płacą 1.900 zł.

  Odpowiedz
 • asystent(2014-11-19 15:24) Zgłoś naruszenie 00

  Które biuro rachunkowe będzie polecane przez Asystenta?

  Odpowiedz
 • bożydar(2014-11-20 22:55) Zgłoś naruszenie 00

  asystent bezrobotnego, asystent przedsiębiorcy to pomysły naszej kochanej administracji, kolejne etaty, kolejne wydatki z budżetu. PSL rośnie w siłę a ludzie żyją dostatniej. Czy poseł Hofman już został pozbawiony imuniuniu, czy czeka na powrót bocianów, halo Sejmie pobudka, wstawać kradną u Was, a Wy śpicie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane