statystyki

Podatek od nieruchomości nieodjęty przez wspólnika odliczy spółka

autor: Łukasz Zalewski06.11.2014, 07:32; Aktualizacja: 06.11.2014, 07:34
dom-pieniądze-nieruchomości-podatki

Małżonkowie zaskarżyli interpretację do sądu i wygrali w obu instancjach.źródło: ShutterStock

Spółka cywilna może rozliczyć podatek od nieruchomości kupionej jeszcze przed jej założeniem, a następnie wniesionej do niej aportem – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy w 2011 r. kupili dwie działki – jedna była zwolniona z VAT, w cenie drugiej było zawarte 23 proc. podatku. Zakup dokumentowała faktura.

Małżonkowie kupili obie nieruchomości z zamiarem wykorzystania ich w działalności gospodarczej. Jednak spółkę (cywilną) zawiązali dopiero w 2012 r. Wnieśli do niej wcześniej nabyte nieruchomości. Planowali wykorzystać je pod budowę budynku usługowego z przeznaczeniem na wynajem.

Spór toczył się o to, czy podatek naliczony, wynikający z faktury wystawionej na nazwiska małżonków, może zostać odliczony w spółce cywilnej. Małżonkowie twierdzili, że spółka może to zrobić, ponieważ nieruchomości zostały kupione dla celów działalności gospodarczej, a więc czynności opodatkowanych VAT. Przekonywali, że w momencie nabycia działek sprzedający nie mógł wystawić faktury na spółkę cywilną, bo ta jeszcze nie istniała.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane