statystyki

Podatek od nieruchomości nieodjęty przez wspólnika odliczy spółka

autor: Łukasz Zalewski06.11.2014, 07:32; Aktualizacja: 06.11.2014, 07:34
dom-pieniądze-nieruchomości-podatki

Małżonkowie zaskarżyli interpretację do sądu i wygrali w obu instancjach.źródło: ShutterStock

Spółka cywilna może rozliczyć podatek od nieruchomości kupionej jeszcze przed jej założeniem, a następnie wniesionej do niej aportem – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy w 2011 r. kupili dwie działki – jedna była zwolniona z VAT, w cenie drugiej było zawarte 23 proc. podatku. Zakup dokumentowała faktura.

Małżonkowie kupili obie nieruchomości z zamiarem wykorzystania ich w działalności gospodarczej. Jednak spółkę (cywilną) zawiązali dopiero w 2012 r. Wnieśli do niej wcześniej nabyte nieruchomości. Planowali wykorzystać je pod budowę budynku usługowego z przeznaczeniem na wynajem.

Spór toczył się o to, czy podatek naliczony, wynikający z faktury wystawionej na nazwiska małżonków, może zostać odliczony w spółce cywilnej. Małżonkowie twierdzili, że spółka może to zrobić, ponieważ nieruchomości zostały kupione dla celów działalności gospodarczej, a więc czynności opodatkowanych VAT. Przekonywali, że w momencie nabycia działek sprzedający nie mógł wystawić faktury na spółkę cywilną, bo ta jeszcze nie istniała.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane