Podatkowa grupa kapitałowa ma prawo odliczyć koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej niezależnie od tego, która spółka z grupy je poniosła – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny

Pytanie zadała spółka dominująca w podatkowej grupie kapitałowej (PGK), w której działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT prowadzili inni członkowie grupy. Część projektów B+R spółki finansowały z własnych środków, koszty pozostałych ponosiła wyłącznie spółka dominująca.
PGK jako podatnik CIT chciała odliczyć koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej niezależnie od przyjętego modelu rozliczeń.
Spółka dominująca uważała, że jest to możliwe, bo – jak podkreśliła – podatnikiem CIT jest cała grupa, a nie jej poszczególni członkowie. Nie ma więc znaczenia, który członek grupy poniósł koszty kwalifikowane. Ważne jest to, że dla potrzeb rozliczenia podatku dochodowego są one przypisywane całej PGK.
Dyrektor KIS zgodził się z nią tylko częściowo. Potwierdził, że prawo do odliczenia kosztów kwalifikowanych powstanie, gdy poszczególni członkowie PGK finansują projekty badawczo-rozwojowe we własnym zakresie. O takim odliczeniu nie ma jednak mowy, gdy projekty finansuje spółka dominująca – stwierdził.
Przypomniał, że zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o CIT dochodem grupy jest nadwyżka sumy dochodów osiągniętych przez jej członków nad sumą ich strat. To oznacza – jego zdaniem – że dochody, a więc i koszty kwalifikowane, są przypisywane poszczególnym spółkom, a nie całej grupie. Dlatego w sytuacji, gdy projekt finansuje spółka dominująca, należy zastosować art. 18d ust. 5 ustawy o CIT – stwierdził. Przepis ten mówi, że „koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym”.
Z wykładnią dyrektora KIS nie zgodziły się sądy. WSA w Warszawie zwrócił uwagę na to, że art. 18d ust. 1 ustawy o CIT odwołuje się do podstawy opodatkowania, czyli – w przypadku PGK – do dochodu całej grupy. Odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R należy więc dokonać od dochodu PGK, a nie od dochodu poszczególnych spółek – orzekł sąd. Dodał, że dla celów odliczenia wystarczy, aby wydatki poniósł jakikolwiek podmiot należący do grupy.
Zdaniem WSA w sprawie nie może być stosowany art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, bo nie można twierdzić, że jeśli do spółki z grupy, prowadzącej działalność badawczo-rozwojową, trafią na ten cel środki od innej spółki z grupy, to podatnikowi, czyli w tym wypadku całej PGK, zostały zwrócone poniesione koszty kwalifikowane.
Takie stanowisko potwierdził NSA. Wyjaśnił, że w tej sytuacji nie może być stosowany art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, bo wewnątrzgrupowe rozliczenia dokonywane są tu w ramach tego samego podatnika, natomiast wspomniany przepis odnosi się do finansowania zewnętrznego, np. dotacji, subwencji, grantów lub dopłat o podobnym charakterze.

orzecznictwo

Wyrok NSA z 29 września 2021 r., sygn. akt II FSK 436/21 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia