Jeżeli pracodawca zamiast posiłków profilaktycznych i napojów przekaże pracownikom karty przedpłacone na ich zakup, to takie nieodpłatne świadczenie będzie opodatkowane PIT – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem w tym zakresie wystąpił pracodawca, który ma obowiązek zapewniania swoim pracownikom profilaktycznych posiłków i napojów zgodnie z rozporządzeniem w tym zakresie (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 279 ze zm.).
Aby wypełnić ten obowiązek, chce wydawać karty, które umożliwią zakup gotowych posiłków, artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych. Pracownik nie będzie miał dostępu do pieniędzy zasilających kartę i nie będzie mógł ich wypłacić.
Pracodawca chciał się upewnić, że w tym przypadku będzie mógł skorzystać ze zwolnienia określonego art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o PIT. Dotyczy ono wartości bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bhp, nie ma możliwości wydania ich pracownikom.
Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wyjaśnił, że karta przedpłacona umożliwi pracownikowi nabycie wszystkich produktów spożywczych dostępnych w sklepie. Nie ma bowiem technicznej możliwości zabezpieczenia karty tylko do płatności za gotowe posiłki, napoje i artykuły spożywcze przeznaczone do celów regeneracji sił. W związku z tym od wydanych kart płatnik będzie musiał doliczyć przychód z tego tytułu i odprowadzać zaliczki na PIT.
Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 sierpnia 2021 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.184.2021.2.MM