Zakup spółki alternatywnej i wniesienie do niej udziałów innego podmiotu nie jest unikaniem opodatkowania – potwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej.

To kolejna już opinia zabezpieczająca dotycząca wymiany udziałów. O wcześniejszej pisaliśmy w artykule „Kolejna wymiana udziałów z glejtem skarbówki” (DGP nr 85/2021). Wówczas szef KAS odniósł się do działań porządkujących strukturę międzynarodowej grupy kapitałowej, co wiązało się z wymianą udziałów. Organ uznał, że w takiej sytuacji nie ma ryzyka unikania opodatkowania, mimo pojawienia się korzyści podatkowe (wymiana udziałów jest bowiem na gruncie CIT neutralna podatkowo, a na dodatek w tej sprawie nie pojawiłby się podatek od czynności cywilnoprawnych).
Tym razem chodziło o sytuację, w której osoby fizyczne nabyły 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym alternatywnej spółki inwestycyjnej Y. Następnie zamierzały wnieść do niej, tytułem wkładu niepieniężnego, udziały posiadane w kapitale zakładowym spółki kapitałowej X – w ramach tzw. wymiany udziałów.
Zgodnie z planami spółka X miałaby wypłacić dywidendę na rzecz alternatywnej spółki inwestycyjnej Y, a spółka Y – na rzecz osób fizycznych.
Czynności te, jak tłumaczyli wnioskodawcy, są elementem działań reorganizacyjnych zmierzających do utworzenia alternatywnej spółki inwestycyjnej i wyposażenia jej w odpowiednie kapitały, by docelowo mogła ona prowadzić działalność inwestycyjną. Argumentowali też, że kroki te pozwolą odseparować działalność operacyjną, którą prowadzi spółka X, od inwestycyjnej prowadzonej przez spółkę Y.
Jeżeli chodzi o skutki podatkowe to – jak wskazywali – nabycie udziałów spółki Y jest neutralne podatkowo. Przychód powstanie w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów, więc korzyścią podatkową będzie odsunięcie w czasie zobowiązania w PIT.
Neutralna podatkowo jest też wymiana udziałów posiadanych przez osoby fizyczne w spółce X za udziały w kapitale alternatywnej spółki inwestycyjnej Y.
W momencie wniesienia udziałów w kapitale spółki X nie pojawi się też zobowiązanie po stronie spółki nabywającej, czyli Y. W tym zakresie nie będzie również podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z kolei jeżeli chodzi o dywidendę, to spółka Y, po spełnieniu określonych warunków, będzie mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Przypomnijmy, że jednym z warunków jest posiadanie przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z dywidend (oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) nie mniej niż 10 proc. udziałów w kapitale spółki nieprzerwanie przez dwa lata.
Podatek pojawi się jedynie przy wypłacie dywidendy na rzecz osób fizycznych (19-proc. PIT).
Szef KAS uznał, że w tym przypadku, mimo wymienionych korzyści podatkowych, nie będzie miała zastosowania klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Przekonały go argumenty wnioskodawców, że restrukturyzacja nie będzie ukierunkowana na unikanie opodatkowania, tylko na osiągnięcie celu inwestycyjnego.
W działaniach osób fizycznych szef KAS nie doszukał się też sztuczności ani sprzeczności z celem przepisów.
Opiniazabezpieczająca szefa KAS z 2 czerwca 2021 r., sygn. DKP1.8011. 20.2020