Spółki holdingowe posiadające nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy minimum 10 proc. udziałów lub akcji w spółce zależnej mogłyby liczyć na dwie nowe preferencje podatkowe – zakłada projekt Polskiego Ładu.

Pierwsza z nich to zwolnienie z podatku dochodu ze zbycia udziałów lub akcji w holdingowej spółce zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego (projektowany art. 24o ustawy o CIT).
Druga (projektowany art. 24n) to zwolnienie z CIT 95 proc. kwoty dywidendy otrzymanej przez spółkę holdingową od spółki zależnej. Pozostałe 5 proc. byłoby objęte zryczałtowanym 19-proc. podatkiem.
Projektowane zwolnienie miałoby dotyczyć dywidend otrzymanych po 31 grudnia 2021 r.
Spółka, która je wybierze, nie skorzysta w tym samym zakresie ze zwolnień dla dywidend i przychodów z udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 20 ust. 3 lub art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.
Nowe przepisy mają być alternatywą wobec funkcjonujących już obecnie regulacji o podatkowych grupach kapitałowych.
Nowe zwolnienia mają być obwarowane szczegółowymi warunkami, dotyczącymi zarówno spółki holdingowej, jak i podmiotów od niej zależnych.
Spółką holdingową mogłaby być wyłącznie spółka z.o.o. bądź akcyjna, która przez nieprzerwany okres co najmniej roku będzie posiadać bezpośrednio co najmniej 10 proc. udziałów lub akcji w polskiej lub zagranicznej spółce zależnej. Nie będzie ona mogła należeć do podatkowej grupy kapitałowej ani korzystać ze zwolnień CIT z tytułu działalności w specjalnej strefie ekonomicznej oraz z tytułu wypłaty dywidend bądź innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych do innego kraju UE.
Ponadto powinna prowadzić rzeczywistą działalność gospodarczą, a jej udziałowcem lub akcjonariuszem nie mógłby nawet pośrednio być podmiot zlokalizowany w raju podatkowym bądź w jurysdykcji, z którą Polska lub Unia Europejska nie ratyfikowały umowy pozwalającej na wymianę informacji podatkowych.
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji ustawy o PIT, CIT i niektórych innych ustaw – w konsultacjach