Zakup roweru mechanicznego i skutera jest poza ulgą rehabilitacyjną. Co innego nabycie orbitreka i steppera – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z wnioskiem o interpretację wystąpił niepełnosprawny, któremu amputowano nogę. Mimo że ma on protezę, to dla bezpieczeństwa porusza się o kulach. Gdy jednak uciążliwe stało się dla niego przemieszczanie na dalsze odległości (otarcia, bolesne odgniecenia na kikucie itp.), postanowił kupić trzykołowy skuter elektryczny. Skuter jest zabudowany (co umożliwia przemieszczanie się także podczas złej pogody) i wygodny, bo wszystkie funkcje sterowania są przystosowane do obsługi ręcznej.
Podatnik chciał się upewnić, że może odliczyć ten wydatek od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten pozwala odliczyć wydatki na indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, jeżeli są one niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiają wykonywanie czynności życiowych.
Podatnik uważał, że trzykołowy skuter elektryczny posiada cechy indywidualnego sprzętu, ponieważ jest przeznaczony dla osób, które mają problem z poruszaniem się, takich jak on.
Nie zgodził się z tym dyrektor KIS. Przyznał wprawdzie, że skuter elektryczny znacznie ułatwia osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych (np. może służyć jako środek lokomocji do załatwienia spraw), ale – jak stwierdził – nie można uznać go za sprzęt ani urządzenie. Według organu jest to pojazd mechaniczny, co potwierdza prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1990, ze zm.).
Z art. 26 ust. 7a pkt 2 ustawy wynika natomiast, że od dochodu można odliczyć wyłącznie wydatki poniesione na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Nie można odliczyć kosztów zakupu samego pojazdu – przypomniał dyrektor KIS w interpretacji z 6 lipca br.
Podobnego argumentu użył odnośnie do zakupu roweru elektrycznego. Rower kupiła niepełnosprawna, która również ma problem z układem ruchu (problemy z kolanami i stawami kolanowymi). Kobieta wyjaśniła, że lekarz prowadzący (specjalista ortopedii i traumatologii) uznał za konieczną rehabilitację bez obciążania kolan, z zastosowaniem urządzeń do rehabilitacji, takich jak stepper, orbitrek i rower elektryczny. Podatniczka kupiła więc te urządzenia. Wyjaśniła, że rower elektryczny umożliwia jej przemieszczanie się w celu załatwiania różnych spraw życiowych oraz ćwiczeń rehabilitacyjnych na powietrzu.
Nie przekonało to jednak dyrektora KIS, który stwierdził, że indywidualnym sprzętem niezbędnym w rehabilitacji jest tylko orbitrek oraz stepper. W związku z tym tylko wydatki na ich zakup można odliczyć na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Natomiast rower elektryczny jest pojazdem mechanicznym i na jego zakup ulga rehabilitacyjna nie przysługuje – wyjaśnił organ w interpretacji z 29 czerwca 2021 r.
Przypomnijmy, że z tych samych względów dyrektor KIS nie zgodził się na odliczenie w ramach tej preferencji kosztów zakupu samochodu, nawet z automatyczną skrzynią biegów. Szerzej o interpretacji z 23 czerwca 2021 r. (sygn. akt 0115-KDIT2.4011. 193.2021.2.MD) pisaliśmy w artykule „Nie ma ulgi na zakup auta, tylko na jego użytkowanie” (DGP nr 129/2021).
Interpretacjeindywidualne dyrektora KIS: z 6 lipca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.278.2021.2.AKR i z 29 czerwca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.150.2021.2.KR