Spytał o to niepełnosprawny, który ze względu na niedowład prawej ręki i nogi musiał zmienić samochód na pojazd z automatyczną skrzynią biegów. Chciał się upewnić, czy może rozliczyć wydatek w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że rozliczyć można tylko wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej (do kwoty 2280 zł – art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT) bądź na przystosowanie pojazdu mechanicznego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (art. 26 ust. 7a pkt 2 ustawy).
Natomiast zakup auta z automatyczną skrzynią biegów nie wpisuje się w te przepisy.
Reklama
Podstawą odliczenia nie może być też, według organu, art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten pozwala odliczyć wydatki na indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, jeżeli są one niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiają wykonywanie czynności życiowych. Samochód nie jest takim sprzętem ani urządzeniem. Jest powszechnym środkiem transportu, z którego może korzystać każdy, niezależnie od posiadanej niepełnosprawności – wyjaśnił dyrektor KIS. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 23 czerwca 2021 r., sygn. akt 0115-KDIT2.4011.193.2021.2.MD