statystyki

Interpretacja podatkowa musi być zrozumiała

autor: Patrycja Dudek03.09.2014, 07:25; Aktualizacja: 03.09.2014, 07:26
Fiskus wydając interpretację, powinien zadbać o jej czytelność

Fiskus wydając interpretację, powinien zadbać o jej czytelność

Fiskus wydając interpretację, powinien zadbać o jej czytelność. Dlatego lepiej, by sentencja i uzasadnienie stanowiły jedną całość – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Podatnik we wniosku o wydanie interpretacji szczegółowo opisał stan faktyczny i zadał fiskusowi sześć pytań. Zaprezentował w nich różne warianty planowanych przedsięwzięć i swoje stanowisko w tych kwestiach.

Dyrektor izby skarbowej udzielił mu odpowiedzi. Problem w tym, że podatnik nie mógł wywnioskować z dokumentu – jakiej. W skardze do wojewódzkiego sądu administracyjnego zwrócił uwagę na to, że fiskus w sentencji uznał jego stanowisko za nieprawidłowe, a w uzasadnieniu w znacznej mierze je podzielił. Skarżący domagał się więc uchylenia niespójnej interpretacji jako naruszającej prawo.

WSA w Szczecinie przyznał mu rację. Zdaniem sądu rozstrzygnięcie i pisemne uzasadnienie interpretacji powinny stanowić logiczną całość. Nie jest dopuszczalna sytuacja, w której podatnik, a także sąd mają wątpliwości co do tego, w jakim zakresie stanowisko pytającego jest prawidłowe, a w jakim nie – wyjaśnił WSA. Podkreślił też, że zadaniem interpretacji jest wyeliminowanie wątpliwości wnioskodawcy, a nie ich wzbudzenie – tak jak miało to miejsce w tym wypadku.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2014-09-03 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    NSA , a de facto jaczejka tzw. fiskusa - czyli spółka towarzyszy złodziei - udaje , że poucza ( sami siebie ) , w trosce o podatników rzekomo ; a powinien odnieść się wprost do przestępstwa urzędnika - w szczególności i do tego , że to nie "interpretacja" powinna być "czytelna" , tylko przepis powinien być jednoznaczny - w ogólności .
    Tyle , że wówczas cała konstrukcja tego geszeftu , z tym całym kryminalnym i agenturalnym NSA , rozleciałaby się w drobiazgi , a element musiałby iść do pracy . Albo do więzienia . O stryczku nie wspomnę , bo element , karę śmierci , w porę sobie zlikwidował .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane