Senat uchwalił w piątek, z poprawkami, nowelizację, której celem jest uszczelnienie poboru VAT od pozaunijnych przesyłek o wartości do 150 euro oraz zmiana zasad sprzedaży towarów na odległość wewnątrz Unii Europejskiej.

Senat zaproponował m.in., aby przepisy zaczęły obowiązywać od 1 września br., a nie jak uchwalił wcześniej Sejm – od 1 lipca. Najprawdopodobniej posłowie odrzucą tę poprawkę na najbliższym posiedzeniu, które rozpocznie się w najbliższą środę i potrwa do czwartku (23 i 24 czerwca). Wynika to z tego, że procedowana obecnie w polskim parlamencie nowelizacja dostosowuje ustawę o VAT do unijnego pakietu e-commerce, a kraje unijne mają czas tylko do 1 lipca br. na wdrożenie tych zmian.
Jeżeli Polska bądź inny kraj UE nie zdążyłyby na czas, musiałyby liczyć się z postępowaniem naruszeniowym, które może się zakończyć skargą do Trybunału Sprawiedliwości UE, a w razie niekorzystnego wyroku – sankcjami finansowymi. Pisaliśmy o tym w artykule „Pakiet e-commerce. 1 lipca to data graniczna” (DGP nr 95/2021).
Senat wprowadził łącznie 11 poprawek, w tym większość doprecyzowujących. Po ich rozpatrzeniu przez Sejm nowelizacja trafi do podpisu prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw.
Pakiet dotyczy zarówno przesyłek wysyłanych polskim konsumentom z innych krajów UE, jak i spoza Unii. W pierwszym przypadku nowelizacja zakłada, że z przepisów znikną obecne regulacje dotyczące sprzedaży wysyłkowej. W zamian pojawi się wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość oraz nowy limit – 10 tys. euro.
Sprzedawcy unijni nie będą musieli – jak obecnie ‒ rejestrować się specjalnie na potrzeby VAT za granicą i rozliczać podatku w każdym kraju unijnym, do którego wysyłają towary konsumentom. Zamiast tego rozliczą podatek w państwie swojej siedziby, dzięki jednemu okienku – One Stop Shop (OSS). Krajowy fiskus przekaże następnie pobraną daninę administracji podatkowej właściwego państwa unijnego.
Nowe zasady rozliczania VAT będą też dla przesyłek pozaunijnych o wartości do 150 euro (np. z Chin, USA, Wielkiej Brytanii). Podatek od nich będą pobierać w pierwszej kolejności internetowe platformy sprzedażowe. Staną się one z tego tytułu podatnikami VAT (fikcja prawna dla celów rozliczenia tego podatku). Będą go wpłacać w importowym punkcie kompleksowej obsługi (Importowy One Stop Shop – IOSS). Jeśli platforma podatku nie pobierze, obowiązek ten przejdzie na pocztę, firmy kurierskie i agencje celne.
Etap legislacyjny
Ustawa o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (tzw. pakiet e-commerce, druk senacki 407) – w tym tygodniu Sejm rozpatrzy poprawki Senatu