statystyki

Polskie firmy w Wielkiej Brytanii są mniej obciążone podatkami

autor: Łukasz Zalewski01.09.2014, 07:40; Aktualizacja: 01.09.2014, 09:42
Józef Banach, radca prawny, partner w InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy, specjalizuje się w międzynarodowym prawie podatkowym

Józef Banach, radca prawnyźródło: DGP

Daninę na Wyspach przedsiębiorca będący osobą fizyczną płaci po zakończeniu roku. I to dopiero, gdy dochód przekroczy ok. 50 tys. zł - mówi w wywiadzie dla DGP Józef Banach, radca prawny, partner w InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy, specjalizuje się w międzynarodowym prawie podatkowym.

W Wielkiej Brytanii działa już 40 tys. polskich firm. Własną działalność gospodarczą może prowadzić nawet co szósty Polak pracujący na Wyspach. Czy to podatki skłaniają Polaków do emigracji i zakładania firm w tym kraju?

Nie tylko. W mojej ocenie kluczowe znaczenie ma to, że podatnicy mają tam stabilność i pewność prowadzenia biznesu. W międzynarodowych rankingach badających warunki sprzyjające biznesowi Wielka Brytania plasuje się bardzo wysoko.

A jakie elementy podatkowe mają znaczenie dla prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii?

Przede wszystkim podatek dochodowy płaci się tam po zakończeniu roku wraz z zaliczką na podatek w roku bieżącym, a więc nie ma problemu – jak w Polsce – z rozliczaniem zaliczek miesięcznie lub kwartalnie. To niezmiernie ważne, ponieważ w ciągu roku przedsiębiorca może skupić się na sprawach wyłącznie biznesowych.

Czy to znaczy, że brytyjski system jest bardzo prosty?


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane