Na swoje indywidualne konto podatkowe należy wpłacać nie tylko PIT, CIT, VAT, lecz także daninę solidarnościową, podatek od „małpek”, podatek cukrowy oraz od sprzedaży detalicznej. Na mikrorachunek powinna trafiać również opłata wnoszona przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych.

Wynika to z obowiązującego od 15 kwietnia br. rozporządzania z 6 kwietnia 2021 r. w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego (Dz.U. poz. 690).
Przypomnijmy, że indywidualne konta podatkowe zostały wprowadzone z początkiem 2020 r. Podatnicy zostali wtedy zobowiązani do wpłacania na mikrorachunek przede wszystkim PIT, CIT i VAT, co wynikało wprost z ordynacji podatkowej. Teraz, w załączniku do rozporządzenia, minister określił szczegółowo rodzaje podatków, które mają być wpłacane na mikrorachunek.
Należy pamiętać, że wykaz zawarty w załączniku do rozporządzenia nie zawiera wszystkich rodzajów należności w ramach danego rodzaju podatku, a jedynie te, których wpłata jest realizowana przy użyciu indywidualnego konta. Przykładowo wpłaty z tytułu VAT-14 nadal muszą być regulowane na rachunek bankowy Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.
Przypomnijmy, że numer mikrorachunku można wygenerować lub sprawdzić dla siebie (dla danego podatnika) na stronie Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl. W tym celu należy podać identyfikator podatkowy:
  • PESEL w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub niezarejestrowanych podatników VAT,
  • NIP w przypadku prowadzonej działalności gospodarczej lub podatników VAT, lub płatników podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.