statystyki

Wprowadzenie klauzuli do ordynacji podatkowej odczują wszyscy podatnicy

autor: Łukasz Zalewski31.07.2014, 07:23; Aktualizacja: 31.07.2014, 08:40
prawo

Projektowana konstrukcja daje organom podatkowym zbyt duże pole do swobodnej interpretacji.źródło: ShutterStock

Gdyby klauzula przeciw unikaniu opodatkowania obowiązywała w czasie sporu Optimusa z organami podatkowymi, to firma najprawdopodobniej definitywnie przegrałaby sprawę. Podobnie jak wielu innych przedsiębiorstw.

Do takich wniosków doszli eksperci Deloitte, komentując wczoraj opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ordynacji podatkowej.

Zdaniem Macieja Guzka, starszego menedżera w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, projektowana konstrukcja daje organom podatkowym zbyt duże pole do swobodnej interpretacji.

Gdyby weszła w życie w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów, to spór z fiskusem mógłby przegrać Optimus.

Casus Optimusa

Spółka podpisała w latach 1998–2000 z resortem edukacji kontrakt na sprzedaż komputerów. Dostawa krajowa sprzętu była opodatkowana VAT, ale import – zwolniony. Spółka wywoziła więc komputery na Słowację, a stamtąd importowała je do Polski i sprzedawała bez podatku. Organy podatkowe zarzuciły jej wyłudzenie VAT. Ostatecznie, choć dopiero po latach, spółka wygrała spór z fiskusem.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • KMP(2014-07-31 09:01) Zgłoś naruszenie 00

  Z tego co pamiętam to Optimus wcale nie wywoził tych komputerów. Sprzedawał na papierze swojej spółce powiązanej na Słowacji, ale komputery cały czas leżały w magazynach w Polsce. Innego sensu niż podatkowy w tym nie było, więc było to obejście przepisów prawa podatkowego.
  Oszust na którego nie udało się znaleźć bata nie przestaje być oszustem.

  Odpowiedz
 • stwrona(2014-07-31 09:14) Zgłoś naruszenie 00

  Pieprzycie kolego

  Odpowiedz
 • jazdadom(2014-07-31 10:30) Zgłoś naruszenie 00

  Wprowadzenie tej klauzuli zniechęci właśnie do tworzenia takich konstrukcji, z których skorzystał Optimus. O to właśnie chodzi, by nie używać mechanizmów, które sprawiają, że unika się płacenia podatków, które płacić powinni wszyscy albo nikt.
  Oszuści podatkowi działają na niekorzyść państwa i nie ma sensu ich bronić.

  Odpowiedz
 • Wolfram(2014-07-31 14:47) Zgłoś naruszenie 00

  KMP możesz wytlumaczyć dlaczego import był zwolniony z podatku VAT a dostawa krajowa nie? Toż do czorta zamiast ochraniać rynek krajowy jak to robią lub robili Koreańczyny, Japończycy to kładzie się kłody pod nogi rodzimym producentom i jeszcze nazywa oszustami!? No chyba kogoś pogieło.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-07-31 15:15) Zgłoś naruszenie 00

  Wnioski ? - w tzw. ministerstwie finansów , obok zwyczajowego kręcenia sałaty , robota agenturalna jakby jednak priorytet miała .
  A gdyby kto miał wątpliwości , to niech pomyśli .

  Odpowiedz
 • l(2014-08-01 08:22) Zgłoś naruszenie 00

  ten cały VAT i podatki nie są dla „malućkich”, jak ich tamci czasami zwą, "karuzela kręci" się od lat od sfer różnej władzy, im wyżej i większa władza, pieniądze tym bardziej, jak podają ?, drobnicy to jedynie mogą obciąć ile i co się da, utrudniać życie !, a „rewolucja francuska” o której mówił T. Nałęcz w tv w aspekcie historycznym w RP nie ruszyła

  Odpowiedz
 • skarbona(2014-08-01 13:57) Zgłoś naruszenie 00

  do 1
  Masz rację. Tylko to takie niepopularne.
  Jak to ? Oszukujący podatnik? Niemożliwe!
  Zły urzędnik? O tak!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane