statystyki

Podatek od nieruchomości: Infrastruktura rzeczna jest opodatkowana

autor: Elżbieta Delert28.07.2014, 09:17; Aktualizacja: 28.07.2014, 09:19
podatki

Sprawa dotyczyła właścicielki portu rzecznego, która chciała skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomoścźródło: ShutterStock

Przepis o zwolnieniu jest wyraźny i klarowny – dotyczy wyłącznie infrastruktury w portach morskich, a nie śródlądowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła właścicielki portu rzecznego, która chciała skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, przewidzianego w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849). Zwalnia on z podatku od nieruchomości budowle infrastruktury portowej, budowle infrastruktury zapewniającej dostęp do portów i przystani morskich oraz zajęte pod nie grunty. Podatniczka była przekonana, że jej także przysługuje ta preferencja.

Nie zgodził się z nią prezydent Bydgoszczy. Stwierdził, że przepis, na który powołuje się podatniczka, nie ma do niej zastosowania.

Kobieta zaskarżyła tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ale sąd oddalił jej skargę. Stwierdził, że infrastruktura portowa to infrastruktura portów morskich, a nie śródlądowych. Wojewódzki Sąd Administracyjny odwołał się tu do definicji infrastruktury portowej, zawartej w ustawie o portach i przystaniach morskich (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 33, poz. 179).


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane