Wypożyczenie uczniowi przez publiczną szkołę muzyczną skrzypiec, altówki czy wiolonczeli nie jest zwolnione z podatku od towarów i usług, tylko w ogóle nie podlega opodatkowaniu – stwierdził dyrektor KIS.

Spytała o to gmina, do której zadań własnych należy edukacja publiczna. Chodziło o szkołę muzyczną (I stopnia), zapewniającą bezpłatne nauczanie w zawodzie muzyka.
Gmina wskazała, że szkoła nie tylko uczy, ale też odpłatnie wypożycza uczniom instrumenty muzyczne. Uczniowie korzystają z nich w trakcie zajęć szkolnych, przesłuchań, widowisk, koncertów, a także w trakcie samodzielnej nauki gry w domu lub przygotowania się do kolejnych zajęć.
Gmina podkreśliła, że szkoła nie wynajmuje instrumentów dla zysku, cena wypożyczenia pokrywa jedynie koszty eksploatacji. Opłata za wypożyczenie jest ustalana co roku przez dyrektora szkoły.
Gmina uważała, że wynajem instrumentów przez szkołę jest zwolniony z podatku na postawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a (usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania) w związku z art. 43 ust. 17 i 17a ustawy o VAT (przepisy te mówią o usługach ściśle związanych z usługami podstawowymi).
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że świadczona przez szkołę usługa nie jest zwolniona z podatku, tylko jest wyłączona z opodatkowania, ponieważ gmina nie działa w tym zakresie w roli podatnika VAT. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 16 marca 2021 r., sygn. 0114-KDIP4-1.4012.88.2021.1.AK