Spłata udziałów rodzeństwa we wkładzie mieszkaniowym odziedziczonym po rodzicach nie jest kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia mieszkania ‒ stwierdził dyrektor KIS w interpretacji.

Spytała o to podatniczka, która wraz z siostrami odziedziczyła po rodzicach mieszkanie. W trakcie przygotowywania dokumentów do sprzedaży tej nieruchomości okazało się, że córki odziedziczyły mieszkanie lokatorskie. Nigdy bowiem nie doszło do przekształcenia prawa lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Siostry przekazały swoje udziały w prawie lokatorskim podatniczce, a ta następnie doprowadziła do przekształcenia prawa lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Dział spadku miał miejsce w grudniu 2020 r. Na jego podstawie podatniczka nabyła cały wkład lokatorski i lokatorskie prawo do lokalu, zobowiązując się zarazem do spłaty jednej trzeciej wartości rynkowej mieszkania na rzecz każdej z sióstr.
Kobieta planowała sprzedać to mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Liczyła się więc z tym, że będzie musiała zapłacić 19-proc. PIT od dochodu ze zbycia (zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT). Sądziła jednak, że do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży będzie mogła zaliczyć spłatę udziałów sióstr we wkładzie mieszkaniowym odziedziczonym po rodzicach.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej był innego zdania. Wskazał na art. 22 ust. 6c ustawy o PIT, który do kosztów pozwala zaliczyć udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia nieruchomości, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły jej wartość.
Takim kosztem nie jest spłata udziałów we wkładzie mieszkaniowym odziedziczonym po rodzicach, bo w takiej sytuacji podatniczka nie poniesie wydatku związanego z nabyciem mieszkania na własność, lecz ‒ jak sama wskazała ‒ spłaci wynikające z działu spadku zobowiązanie wobec sióstr – stwierdził dyrektor KIS.
Dodał natomiast, że podatniczka może odliczyć od przychodu wartość wkładu mieszkaniowego zwaloryzowaną przez spółdzielnię mieszkaniową przed ustanowieniem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 25 lutego 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.964.2020.2.AKR