"Działanie e-Urzędu Skarbowego monitorowane jest przez całą dobę. W tej chwili wszystkie usługi e-Urzędu skarbowego funkcjonują bez zarzutu, w tym możliwość wskazania dowolnej Organizacji Pożytku Publicznego, do której trafia 1 proc. naszego podatku" - zapewniła rzeczniczka resortu finansów, odpowiadając na pytania PAP dotyczące informacji o pojawiających się problemach ze wskazaniem OPP.

Prószyńska dodała, że organizację, na którą chcemy przekazać 1 procent PIT, można wybrać po numerze KRS bądź po nazwie.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na portalu podatki.gov.pl, po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego i wybraniu usługi Twój e-PIT, na na głównym ekranie zobaczymy informację o OPP.

Jeśli robimy to po raz pierwszy, należy wybrać z listy numer KRS tej OPP, której chcemy przekazać 1 proc. podatku, wskazać cel szczegółowy (jeśli chcemy), zaznaczyć zgodę (jeśli chcemy) na przekazanie OPP informacji o 1 proc. podatku.

"Jeśli chcesz zmienić OPP: wybierz opcję +Zmieniam organizację+, wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1 proc., wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz) zatwierdź tę zmianę" - tłumaczy resort finansów.

Jeżeli chcemy zmienić tylko cel szczegółowy, należy wybrać opcję „Zmieniam organizację”, nie zmieniając numeru KRS, trzeba edytować informację o celu szczegółowym i zatwierdzić zmianę.

Formularz należy zaakceptować i wysłać zeznanie.

Jak wyjaśnia fiskus, usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku otrzymała od podatnika 1 proc. podatku. Wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1 proc., według informacji z ubiegłego roku. Dane te można edytować.

"Twój e-PIT wylicza kwotę 1 proc. podatku na podstawie aktualnych danych" - zaznacza MF.