Pytanie zadał chory na guza mózgu podatnik, u którego zdiagnozowano także wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie. Z uwagi na stan zdrowia chorego leczenie kręgosłupa zostało ograniczone wyłącznie do zabiegów rehabilitacyjnych. Sytuację skomplikował wybuch pandemii koronawirusa, bo przerwana została terapia, którą podatnik mógł odbywać w wyspecjalizowanych zakładach.
W związku z tym postanowił kupić domową bieżnię elektryczną. Zakupu nie dokonał jednak na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza specjalistę. Mimo to sądził, że będzie mógł odliczyć ten wydatek od dochodu na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Z przepisu tego wynika, że ulga rehabilitacyjna dotyczy m.in. wydatków na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Podatnik uważał, że bieżnia elektryczna jest takim właśnie indywidualnym sprzętem rehabilitacyjnym. Przywołał informacje od specjalistów w dziedzinie onkologii, neurologii oraz fizjoterapii, którzy potwierdzili, że bieżnia, rower stacjonarny i inne przyrządy do ćwiczeń znacząco przyśpieszają rehabilitację.
Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli kupiony sprzęt posłuży do rehabilitacji oraz ułatwi wykonywanie czynności życiowych, to niepełnosprawny może odliczyć ten wydatek w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Zwrócił jednak uwagę na to, że bieżnia musi spełniać warunki urządzenia niezbędnego w rehabilitacji schorzenia będącego przyczyną niepełnosprawności podatnika. Zasugerował też, że pomocne w ocenie, czy tak właśnie jest w tym przypadku, będzie zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza specjalistę, stosownie do zdrowia i potrzeb indywidualnej rehabilitacji.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 2 lutego 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.899.2020.2.AKU