"Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającego e-fakturę. Będzie to ustandaryzowana forma dokumentu, przejrzysta i czytelna dla wszystkich użytkowników" - wyjaśniono.

Tym samym, jak podkreślono, Polska dołącza do czołówki cyfrowych liderów wdrażających tą nowoczesną e-usługę. Podobne rozwiązania oferują trzy państwa Unii Europejskiej: Hiszpania, Portugalia i Włochy.

"Podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40" - poinformowało MF.

Jak wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski, cytowany w komunikacie, przy tworzeniu przepisów resort finansów w dużym stopniu bazował na ponad trzyletnich doświadczeniach Włoch. Usługa e-faktury została tam udostępniona podatnikom w 2017 r., a po okresie przejściowym od 1 stycznia 2019 r. użycie e-faktury stało się we Włoszech obowiązkiem.

"Podobnie sytuacja będzie wyglądała w Polsce – po okresie przejściowym chcemy, aby użycie e-faktury przyjęło charakter obowiązkowy" – zapowiedział Sarnowski.

Zgodnie z informacją MF, w pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

"Wdrożenie e-faktur to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. Przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT" - dodaje Sarnowski.

Według ministerstwa finansów e-faktura przyniesie podatnikom wiele udogodnień. Będą one związane z poprawą bezpieczeństwa, przyspieszeniem obrotu, zwiększeniem wygody, standaryzacją.

MF wyjaśni, że faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów. Dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa podatnik zawsze będzie miał pewność, że faktura trafiła do kontrahenta. Dzięki temu, że e-faktury będą wydawane według jednego wzorca, będą bardzo łatwe w użyciu. Ponadto, jak wskazano, wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach finansowo-księgowych stanie się dużo łatwiejsze.

Z danych resortu wynika, że dwa lata temu faktury elektroniczne przyjmowało i wystawiało 75 proc. firm, a jedynie co czwarty przedsiębiorca deklarował rozliczenia tylko w formie tradycyjnej. Zdaniem MF, teraz rozliczenie przy pomocy faktur elektronicznych jest już codzienną praktyką, co wynika z powszechnego obowiązku elektronicznego raportowania plików JPK oraz z korzyści biznesowych, jakie daje względem tradycyjnych faktur papierowych.

Konsultacje projektu potrwają do 23 lutego 2021 r. Uwagi i opinie można przesyłać na adres sekretariat.pt@mf.gov.pl.

W komunikacie dodano, że jednocześnie rozpoczęto konsultacje podatkowe schemy e-Faktury. Uwagi można przesyłać na adres sekretariat.dpa@mf.gov.pl w terminie do 23 lutego 2021 r. Więcej informacji: można znaleźć pod linkiem https://www.gov.pl/web/finanse/konsultacje-podatkowe---struktura-e-faktury