Masaże oferowane w SPA i porady żywieniowe udzielane przez prywatnych dietetyków są zwolnione z VAT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem w tej sprawie zwróciło się do niego dwóch podatników: dietetyczka i fizjoterapeuta. Oboje chcieli się upewnić, że świadczone przez nich usługi są zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt 19 ustawy o VAT. Przepis ten mówi o usługach opieki medycznej służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

I dietetyczka…

Dietetyczka poinformowała, że prowadzi prywatny gabinet, do którego zgłaszają się zarówno osoby z chorobami będącymi wynikiem nieprawidłowego żywienia (cukrzyca, choroba wrzodowa itp.), jak i osoby zdrowe, które chcą poprawić sposób odżywiania w celu uniknięcia rozwoju chorób dietozależnych. Ona układa im plany dietetyczne. Przygotowuje je dla każdego pacjenta z osobna. Sama – jak poinformowała – ukończyła podyplomowe studium dietetyki uprawniające do prowadzenia własnej działalności w zakresie porad dietetycznych i promocji zdrowego stylu życia oraz posiada tytuł doktora nauk medycznych z zakresu dietetyki.
Zwróciła uwagę na to, że zawód dietetyka nie został uregulowany w ustawie, tak jak np. zawody: lekarza, dentysty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego czy farmaceuty. Powszechnie jednak przyjmuje się, że mianem zawodów medycznych określa się zarówno zawody regulowane ustawowo, jak i te, dla których przepisy nie precyzują zasad wykonywania – wyjaśniła.
Dyrektor KIS potwierdził, że pojęcie „osoba wykonująca zawód medyczny” obejmuje również osoby, które wykonują zawód dietetyka. Tym samym podatniczka spełnia warunki do zwolnienia z VAT, pod warunkiem że podejmowane przez nią czynności mają charakter diagnostyczny lub terapeutyczny (leczniczy) – wyjaśnił organ.

…i masażysta

Podobnie dyrektor KIS odpowiedział na pytanie masażysty, który prowadzi własny zakład kosmetyczny i dodatkowo pracuje w SPA. Podatnik poinformował, że jest dyplomowanym fizjoterapeutą (licencjat) i wykonuje różne masaże: klasyczny, relaksacyjny i orientalny. Wyjaśnił, że mają one na celu pozbycie się przez pacjenta uporczywych bóli, zapobieganie kontuzjom i wspomaganie procesu rehabilitacji. Oprócz tego odprężają i relaksują ciało, usprawniają krążenie krwi, rozbijają tkankę tłuszczową i redukują stres.
Masażysta miał jednak wątpliwości, czy wolno mu korzystać ze zwolnienia, skoro nie jest podmiotem leczniczym, ani nie prowadzi indywidualnej praktyki medycznej.
Również w tym przypadku dyrektor KIS potwierdził, że podatnik ma prawo do zwolnienia jako osoba wykonująca zawód medyczny, ale tylko wtedy, gdy masaże rzeczywiście służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Interpretacja interpretacje dyrektora KIS z 22 grudnia 2020 r., sygn.0114-KDIP4-2.4012.514.2020.2.MMA oraz z17 grudnia 2020 r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.429.2020.1.JK