Polski system podatkowy jest zrównoważony i praworządny - ocenia firma doradcza EY. Eksperci ocenili zmiany dokonane w prawie podatkowym w ciągu minionych 25 lat.

Jarosław Koziński z EY przypomina, że przed 1989 rokiem w Polsce pobierano podatki, nie informując o tym obywateli - a w ciągu ostatniego ćwierć wieku udało się zbudować system, w którym żadna ze stron nie jest uprzywilejowana. Koziński podkreśla, że podatnik ma prawo do oszczędzania podatku, legalnego zmniejszania przekazywanych państwu kwot, a także sporu z fiskusem.

Ekspert przyznaje, że prawo podatkowe jest zagmatwane i, jego zdaniem, takie pozostanie. Wynika to z faktu, że powstają przepisy, które są odpowiedzią na nowe okoliczności. Dążenie do prostego systemu podatkowego raczej jest utopią - ocenia specjalista podatkowy.

Jarosław Koziński uważa, że zmieniając przepisy w nadchodzących latach, warto pracować nad utrzymaniem obecnej równowagi pomiędzy uprawnieniami podatnika i aparatu skarbowego. Poza tym wskazane jest tworzenie zachęt podatkowych w postaci ulg lub dotacji na badania i rozwój. Istotnym elementem jest też lepsza edukacja urzędników skarbowych.