statystyki

Zapomniany spadek trudno ukryć przed fiskusem

autor: Mariusz Szulc05.06.2014, 07:16; Aktualizacja: 05.06.2014, 08:39
Testament

Testamentźródło: ShutterStock

Nawet po upływie pięcioletniego terminu przedawnienia nie jest łatwo uniknąć podatku od odziedziczonego mieszkania. Potwierdzają to wyroki sądów administracyjnych. W takiej sytuacji obowiązek zapłaty podatku powstanie ponownie po wielu latach, jeżeli nabycie spadku zostanie stwierdzone pismem bądź podatnik powoła się na nie przed urzędem. Mówi o tym art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm.).

Reguły ogólne

Obowiązek podatkowy przy dziedziczeniu majątku powstaje co do zasady z chwilą przyjęcia spadku, co wynika z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zainteresowany zapłaci jednak podatek tylko wtedy, gdy najpierw dostanie z urzędu skarbowego decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego. Urząd ma trzy lata na jej doręczenie, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym podatnik przyjął spadek. Wynika to z art. 68 par. 1 ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Gdyby spadkobierca nie złożył zeznania albo przemilczał w nim część majątku, termin wydłuży się do pięciu lat.

Podczas postępowania


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane