statystyki

Zapomniany spadek trudno ukryć przed fiskusem

autor: Mariusz Szulc05.06.2014, 07:16; Aktualizacja: 05.06.2014, 08:39
Testament

Testamentźródło: ShutterStock

Nawet po upływie pięcioletniego terminu przedawnienia nie jest łatwo uniknąć podatku od odziedziczonego mieszkania. Potwierdzają to wyroki sądów administracyjnych. W takiej sytuacji obowiązek zapłaty podatku powstanie ponownie po wielu latach, jeżeli nabycie spadku zostanie stwierdzone pismem bądź podatnik powoła się na nie przed urzędem. Mówi o tym art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm.).

Reguły ogólne

Obowiązek podatkowy przy dziedziczeniu majątku powstaje co do zasady z chwilą przyjęcia spadku, co wynika z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zainteresowany zapłaci jednak podatek tylko wtedy, gdy najpierw dostanie z urzędu skarbowego decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego. Urząd ma trzy lata na jej doręczenie, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym podatnik przyjął spadek. Wynika to z art. 68 par. 1 ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Gdyby spadkobierca nie złożył zeznania albo przemilczał w nim część majątku, termin wydłuży się do pięciu lat.

Podczas postępowania


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane