statystyki

Jak rozliczać działalność gospodarczą w internecie

autor: Łukasz Zalewski04.06.2014, 07:00; Aktualizacja: 04.06.2014, 07:57
Internet

Organy podatkowe, badając transakcje przeprowadzone przez portal aukcyjny lub sklep internetowy, nie biorą pod uwagę specyfiki handlu w sieci. W efekcie wydają błędne decyzje dotyczące rozliczeń podatkowych takiej działalności.źródło: ShutterStock

Organy podatkowe, badając transakcje przeprowadzone przez portal aukcyjny lub sklep internetowy, nie biorą pod uwagę specyfiki handlu w sieci. W efekcie wydają błędne decyzje dotyczące rozliczeń podatkowych takiej działalności. Z kolei podatnicy nie traktują sprzedaży internetowej jako działalności gospodarczej i w związku z tym nie opodatkowują uzyskanych dochodów – a wtedy to organy podatkowe szacują dochód do opodatkowania.

Sprzedaż na aukcjach internetowych rządzi się swoimi prawami. Muszą je uwzględnić organy podatkowe i kontrolne w wydawanych decyzjach, na co zwrócił uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (wyrok z 2 kwietnia 2014 r., sygn.akt I SA/Po 885/13).

Aukcja zakończona, towar niesprzedany

Sprawa dotyczyła podatnika, który sprzedawał buty, odzież, sztuczną biżuterię, galanterię skórzaną oraz okulary za pośrednictwem portalu aukcyjnego w internecie. Organ kontroli skarbowej zestawił liczbę zakończonych aukcji oraz liczbę przelewów na rachunek bankowy i na tej podstawie stwierdził, że podatnik sprzedawał towar (doszło do dostawy), którego nie wykazał w księgach i nie opodatkował. Zapłata za część towaru nastąpiła w gotówce.

Sąd uchylił jednak tę decyzje, bo wnioski organu były pochopne. Organ kontroli skarbowej nie wziął pod uwagę specyfiki sprzedaży aukcyjnej w internecie. Jedynym dowodem w sprawie były dane z portalu aukcyjnego oraz zapis przesłuchań dwóch świadków, pracowników firmy. Organ błędnie potraktował numery aukcji jako dowody na to, że aukcja została zakończona transakcją. Taka interpretacja doprowadziła do wniosku, że skoro nabywca towaru nie przelał środków przez internet, to musiał zapłacić za towar gotówką.

Tymczasem podatnik wyjaśniał, że w wielu przypadkach nie doszło do dostawy towarów, ponieważ mimo wiele aukcji nie zostało sfinalizowanych. Zdarzało się bowiem, że potencjalny klient omyłkowo kilkakrotnie zatwierdził daną aukcję, chcąc kupić tylko jeden produkt. Ponadto informatyk zatrudniony przez firmę testował portal – i w czasie testów mogło dojść do „pustych kliknięć”. Tymczasem organ podatkowy nie chciał przesłuchać informatyka, a zdaniem sądu powinien to zrobić. 


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane