Właśnie rozpoczęto prace nad projektem zmian do ustawy o VAT, związanych z opodatkowaniem w państwie konsumpcji transgranicznych usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych na rzecz nabywców niebędących podatnikami VAT (konsumentów).
W celu ułatwienia przedsiębiorcom wywiązywania się z nowych obowiązków w projekcie przewidziano także wprowadzenie szczególnej procedury uproszczonej opartej na mechanizmie punktu obsługi kompleksowej (tzw. one stop shop).
Obecnie polscy przedsiębiorcy świadczący usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne na rzecz konsumentów z innych krajów UE rozliczają należny z tego tytułu VAT w Polsce. Od stycznia 2015 r. miejscem opodatkowania tego typu usług ma być miejsce, w którym nabywcy niebędący podatnikami mają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania albo pobytu. Zmiany nie obejmują usług świadczonych na rzecz podatników VAT, w przypadku których to nabywca nadal będzie zobowiązany do rozliczenia podatku w kraju swojej rezydencji.
Zmiana miejsca świadczenia usług oznacza dla dostawców konieczność zarejestrowania się na VAT we wszystkich krajach UE, w których dochodzić będzie do konsumpcji świadczonych przez nich usług, albo skorzystania z tzw. procedury uproszczonej. W tym ostatnim przypadku, po złożeniu zgłoszenia informującego do krajowych organów podatkowych (na dziś ma to być II Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście), przedsiębiorcy dokonywać będą w kraju rozliczenia całego unijnego VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych lub elektronicznych dokonywanych na rzecz unijnych konsumentów (Polska stanie się dla nich punktem obsługi kompleksowej).
W tym celu przedsiębiorcy mieliby składać kwartalne deklaracje VAT, w których wykazywać będą wartość usług telekomunikacyjnych, nadawczych lub elektronicznych wyświadczonych w poszczególnych państwach członkowskich, stawki VAT (od 15 proc. w Luksemburgu i na Cyprze do 25 proc. w Danii, Szwecji i na Węgrzech) oraz kwotę podatku. Podatek z tego tytułu ma być należny w euro, lecz jego zapłata możliwa będzie w złotych, według kursu przeliczeniowego Europejskiego Banku Centralnego. Pewną nowością będzie to, że do zapłaty podatku nie będzie miała zastosowania zasada przesunięcia terminu płatności z uwagi na jego upływ w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Także okres przechowywania dokumentacji znacznie się wydłuży – ewidencja transakcji z zagranicznymi konsumentami będzie musiała być przechowywana przez ponad 10 lat.
Wskazane powyżej odmienności nie powinny jednak zniechęcać do wyboru procedury uproszczonej, gdyż jest ona i tak mniej kłopotliwa niż rejestracja we wszystkich krajach Unii i nie wymaga śledzenia tamtejszych regulacji prawnych (co byłoby wskazane np. przy usługach elektronicznych, polegających np. na dostarczaniu obrazów, tekstu, informacji, muzyki, filmów czy gier za pośrednictwem portali www).
Na zakończenie warto dodać, że zgodnie ze znowelizowanymi regulacjami dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, przewidziane w projekcie zmiany powinny zostać wprowadzone do 1 stycznia 2015 r. Nie ma zatem wątpliwości, że zmiany będą musiały nastąpić. A to oznacza, że przedsiębiorcy telekomunikacyjni, nadawcy radiowi i telewizyjni oraz przedsiębiorcy świadczący usługi drogą elektroniczną powinni już dziś przeanalizować zakres działalności prowadzonej transgranicznie i rozpocząć przygotowania do tej unijnej rewolucji.