statystyki

Jak rozliczać świadczenia kompleksowe

autor: Przemysław Molik14.05.2014, 07:10; Aktualizacja: 14.05.2014, 09:00
PIT

PITźródło: ShutterStock

Oferty pakietowe, łączna sprzedaż kilku produktów lub usług czy też dostarczenie materiałów połączone z ich instalacją to przykłady świadczeń kompleksowych. W ich ramach przedsiębiorcy, świadcząc dla klienta usługę główną, podstawową, wykonują również kilka usług pobocznych związanych z tą pierwszą.

Jak należy je rozliczyć? Jeśli usługa główna objęta jest niższą stawką VAT lub zwolnieniem, firmy chcą, aby razem z dodatkowymi usługami uznać ją za świadczenie kompleksowe, opodatkowane w całości tak samo, czyli na preferencyjnych zasadach. Fiskus nie zawsze się na to zgadza. Z drugiej strony, czasem domaga się, by za całość uznać kilka czynności (i opodatkować je 23-proc. stawką), które przedsiębiorcy rozliczają osobno, stosując różne stawki. Problem wynika z tego, że w przepisach o VAT nie ma definicji usług kompleksowych, a różne poglądy na ten temat mają nie tylko podatnicy i urzędnicy, ale i sądy administracyjne. Spory nierzadko rozstrzyga więc Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane