statystyki

Jak rozliczać świadczenia kompleksowe

autor: Przemysław Molik14.05.2014, 07:10; Aktualizacja: 14.05.2014, 09:00
PIT

PITźródło: ShutterStock

Oferty pakietowe, łączna sprzedaż kilku produktów lub usług czy też dostarczenie materiałów połączone z ich instalacją to przykłady świadczeń kompleksowych. W ich ramach przedsiębiorcy, świadcząc dla klienta usługę główną, podstawową, wykonują również kilka usług pobocznych związanych z tą pierwszą.

Jak należy je rozliczyć? Jeśli usługa główna objęta jest niższą stawką VAT lub zwolnieniem, firmy chcą, aby razem z dodatkowymi usługami uznać ją za świadczenie kompleksowe, opodatkowane w całości tak samo, czyli na preferencyjnych zasadach. Fiskus nie zawsze się na to zgadza. Z drugiej strony, czasem domaga się, by za całość uznać kilka czynności (i opodatkować je 23-proc. stawką), które przedsiębiorcy rozliczają osobno, stosując różne stawki. Problem wynika z tego, że w przepisach o VAT nie ma definicji usług kompleksowych, a różne poglądy na ten temat mają nie tylko podatnicy i urzędnicy, ale i sądy administracyjne. Spory nierzadko rozstrzyga więc Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane