Zasiedzenie nieruchomości: Opłata podatku nie chroni przed utratą działki

autor: Przemysław Molik05.05.2014, 07:05; Aktualizacja: 05.05.2014, 09:16
PIT

PITźródło: ShutterStock

W sporze o zasiedzenie nieruchomości ważniejsze jest to, że sąsiad przez lata kosił na niej trawę, niż to, że prawowity właściciel przez ponad ćwierć wieku płacił za nią fiskusowi.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • A życie sobie(2018-01-13 15:42) Zgłoś naruszenie 10

    - czyli dobre znajomości z bandytami w togach dają gwarancję wygrania każdej sprawy -nawet kradzieży "zgodnej z prawem" cudzej wlasności. Komunistyczni zbóje po wojnie wymordowali cale rodziny Polskie a teraz zajmą sobie ich mienie "przez zasiedzenie" nie informując dalszej rodziny spadkobierców a ewemtualnie zainteresowanych przegonią pismem że dalasza rodzina nie jest stroną i nie ma interesu prawnego.

    Odpowiedz
  • gregor(2016-10-26 23:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jak sprawa zakończyła się w apelacji?

    Odpowiedz
  • Pełna obaw(2018-08-15 21:44) Zgłoś naruszenie 00

    Aż się boję. Jestem dokładnie na tym samym etapie sprawy o zasiedzenie służebności przejazdu z sąsiadem. W Sądzie 1wszej instancji przegraliśmy. Obciążenie działki na której chcemy się budować, doprowadzi do braku takiej możliwości gdyż będzie za wąska. Liczyłam na fakt że od pokoleń uiszczamy podatek, a tu jest to wątpliwe jednak :( przykre. U nas wszyscy od pokoleń korzystamy z działki i przejazdu również, my, rodzice i wcześniej dziadkowie, a jednak Sąd uznał, że nie byliśmy tym szlakiem drożnym zainteresowani. Tak to jest pozwolić komuś dojechać do siebie po swoim gruncie a oni chcą sobie przywłaszczyć za zgodą Sądu. Takie grzecznościowe korzystanie z sąsiedzkiej własności nazywa się, że to są prekarzyści, a nie posiadacze - tego jednak Sędzia również nie wzięła pod uwagę.

    Odpowiedz
  • Krzyś(2019-08-20 16:12) Zgłoś naruszenie 00

    Wyrok wydany przez sąd to kuriozum,ale ja osobiście straciłem kamienicę którą otrzymałem w spadku po babci.Policjant wraz z rodziną mieszkał przez 25 lat bez zgody właścicieli .Będąc w zmowie z dwoma innymi lokatorami ,którzy mieszkali kilka lat także bez zgody właścicieli zasiedział udziały nie znanego z miejsca pobytu współwłaściciela.I wszystko zgodnie z prawem i co wy nato

    Odpowiedz
  • defender(2014-05-06 18:51) Zgłoś naruszenie 00

    Powoli strach kogoś wpuścić do domu w tym chorym kraju, zagwizda po świadków, zadzwoni na policje i mamy lokatora.

    Odpowiedz
  • angelika(2014-05-05 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    Czy była spisana umowa użyczenia, dzierżawy??

    Odpowiedz
  • Bandytzyzm POlszewikow niszczy wlasnosc (SG)(2014-05-05 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Bandyci POlszewikow niszcza Narod wszelkimi sposobami.
    Wlasnosc powinna byc zawsze wlasnoscia,bez wzgledu kto ja uzytkuje i ile czasu ja uzytkuje.
    Tylko wlasciciel ma prawo decydowac o swojej wlasnosci.
    To naprawde wyjatkowy bandytyzm PO.lszewikow na terenie Polski.

    Odpowiedz
  • M.B(2014-05-05 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Następny przykład sędziowskiej głupoty!! skąd ci ludzie się biorą , z księżyca ??? Przykłady można mnożyć!! te wyroki powinien ktoś weryfikować . Jak widać nie ma u nas sprawiedliwości ani poszanowania własności... chory system

    Odpowiedz
  • sami(2014-05-05 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    to bardzo dziwne, moi tesciowie mimo że oni i ich sąsiedzi mieszkają w kamiennicy 40 lat, sa włascicielami mieszkań ale nie mają prawa do gruntu, do tej pory nie ujawnił sie właściciel gruntu, na którym kamiennica została wybudowana. Z tego wynika że jednak są prawnymi właścicelami, uzytkowali mieszkania, odnawiali sami kamiennicę itp.

    Odpowiedz
  • 007KAL(2014-05-05 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Taki wyrok, to tylko dowód, że Wszystkie Władze III RP mają do odrobienie lekcję z podstaw logiki. Jak coś jest moje to jest moje, bo podobno własność jest święta. Jak ja przy okazji płacę podatek gruntowy/od_nieruchomości, to pewnie należy mi się ochrona mojego prawa własności ze strony III RP, która biorąc forsę (pewnie też biorąc odsetki za spóźnienia w zapłacie) pośrednio potwierdza, że to moje, bo ja za to płacę. Jest też aparat ucisku (Policja, Prokuratura...), które powinny zadabać, aby sąsiad nie użytkował, tego co do niega nie należy. Ta bajka przypomina inną - podobno można dostać dopłatę "za zasianie nie swojego pola, bez konieczności wykazania, że właściel zgodził się"

    Odpowiedz
  • Naiwna(2014-05-05 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Tak działa w Polsce tz. wymiar sprawiedliwości. Czas skączyć z bezimiennymi orzeczeniami. To konkretny sędzia wydał orzeczenie a nie jakiś bezimienny sąd. To ten sędzia winie ponieśc odpowiedzialnośc za durną decyzję. Ale nie w Polsce - u nas są bezkarni. Proszę zauważyć i ż mówie się: wymiar sprawiedlowości a w naziw jest sąd. Podobnie jest z prokuraturą. Ale rządzący są z nimi w komitywie więc zmian nie będzie. Czas zlikwidować zasiedzenie i wiele innych głupich i szkodliwiych przepisów. A ludziom będzie o wiele lżej żyć.

    Odpowiedz
  • kamienicznik(2014-05-05 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    Sędziemu nieźle odbiło. Bezumowne użyczenie traktuje jak zasiedzenie. Boję się teraz wynająć na dłużej mieszkanie lokatorowi, bo jako właściciel kamienicy tylko płacę podatki.

    Odpowiedz
  • MT(2014-05-05 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    U nas jest wszystko postawione na głowie. A te bzdurne wyroki są po to, aby cwaniacy się dorobili kosztem uczciwych i nieświadomych do końca ludzi.

    Odpowiedz
  • borzoi(2014-05-05 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Do sądu - uprzejme pytanie. W sporze o zasiedzenie nieruchomości ważniejsze jest to, że sąsiad przez lata kosił na niej trawę, niż to, że prawowity właściciel przez ponad ćwierć wieku płacił za nią fiskusowi. - Skoro mam dzierżawę wieczystą ziemi pod mieszkanie to po jakim czasie syanę się właścicielem?

    Odpowiedz
  • prawnicy(2014-05-06 08:02) Zgłoś naruszenie 00

    Jak można sankcjonować jedną z form kradzieży. Użytkowanie cudzej rzeczy czy nieruchomości bez zgody właściciela jest w naszej ocenie kradzieżą. Takie wyroki sądów z mocy prawa powinny być nieważne !

    Odpowiedz
  • aktywista(2014-05-05 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    A ja nasadzę na działce szczawiu aby Niesiołowski i te całe ,,PEŁO '' miało co jeść w Europarlamencie !!!.

    Odpowiedz
  • Niemcy finansuja PO.lszewikow (SB)(2014-05-05 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    Czy wszyscy wiecie,ze partia Tuska czyli POlszewiki finansowana jest przez Niemcow ?
    I naiwni dalej wierzycie,ze POlszewiki nie likwiduja Polski ?
    Wpisz w wyszukiwarke: "partia Tuska finansowana przez iemcy".
    POlszewiki otrzymali miliony od Niemcow przez POsrednictwo komunistycznego oficera SB.

    Odpowiedz
  • Gaja(2014-05-06 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    taki parlament... takie prawo... i przypominam, że w parlamencie mamy przedstawicieli różnych partii... i ani jeden nie widzi problemu... ci co zarzucają PO wszystkie zło świata mają swoich przedstawicieli w osobach polityków PiS... i co... i nic... oni też sprawą się nie interesują... a durne przepisy trwają...

    Odpowiedz
  • krzywa(2014-05-05 12:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli spiszę umowę dzierżawy, to czy po latach nie ma wtedy możliwości żeby dzierżawca w jakikolwiek sposób próbował wnieść o przejęcie przez zasiedzenie?

    Odpowiedz
  • squaty(2014-05-05 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    Wyrok sądu przyznający prawo do działki jej prawowitemu właścicielowi byłby sprawiedliwy, ale nie w smak squatterskiej społeczności, która to zajmuje sobie nieruchomości (często w bardzo dobrych lokalizacjach, jak np. przy Starym Rynku w Poznaniu), z których prawowici właściciele nie są w stanie ich ruszyć. Nasza skorumpowana władza POpiera takie działania, dlatego prawdopodobnie kolejny wyrok sądu będzie znowu na korzyść sąsiadów.

    Odpowiedz