Zasiedzenie nieruchomości: Opłata podatku nie chroni przed utratą działki

autor: Przemysław Molik05.05.2014, 07:05; Aktualizacja: 05.05.2014, 09:16
PIT

PITźródło: ShutterStock

W sporze o zasiedzenie nieruchomości ważniejsze jest to, że sąsiad przez lata kosił na niej trawę, niż to, że prawowity właściciel przez ponad ćwierć wieku płacił za nią fiskusowi.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • Wolfram(2014-05-05 08:36) Zgłoś naruszenie 51

    W świetle opisanego stanu faktycznego taki wyrok to kuriozum i niebezpieczny precedens. Mogę zasiedzieć działkę, co do której tak naprawdę niewiadomo, kto jest właścicielem, albo w wyniku uzasadnionego błędu, niewiedzy. Jeżeli jestem właścicielem rzeczy, to mogę robić z nią, co zechcę np. oddać komuś do używania, nie pozwolić nikomu używać itd. Jeżeli właściciel z niej nie korzysta, nie kosi trawy, ogranicza się tylko do wnoszenia opłat to tak realizuje prawo własności, i tyle.

    Odpowiedz
  • angelika(2014-05-05 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    Czy była spisana umowa użyczenia, dzierżawy??

    Odpowiedz
  • Bandytzyzm POlszewikow niszczy wlasnosc (SG)(2014-05-05 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Bandyci POlszewikow niszcza Narod wszelkimi sposobami.
    Wlasnosc powinna byc zawsze wlasnoscia,bez wzgledu kto ja uzytkuje i ile czasu ja uzytkuje.
    Tylko wlasciciel ma prawo decydowac o swojej wlasnosci.
    To naprawde wyjatkowy bandytyzm PO.lszewikow na terenie Polski.

    Odpowiedz
  • 007KAL(2014-05-05 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Taki wyrok, to tylko dowód, że Wszystkie Władze III RP mają do odrobienie lekcję z podstaw logiki. Jak coś jest moje to jest moje, bo podobno własność jest święta. Jak ja przy okazji płacę podatek gruntowy/od_nieruchomości, to pewnie należy mi się ochrona mojego prawa własności ze strony III RP, która biorąc forsę (pewnie też biorąc odsetki za spóźnienia w zapłacie) pośrednio potwierdza, że to moje, bo ja za to płacę. Jest też aparat ucisku (Policja, Prokuratura...), które powinny zadabać, aby sąsiad nie użytkował, tego co do niega nie należy. Ta bajka przypomina inną - podobno można dostać dopłatę "za zasianie nie swojego pola, bez konieczności wykazania, że właściel zgodził się"

    Odpowiedz
  • Naiwna(2014-05-05 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Tak działa w Polsce tz. wymiar sprawiedliwości. Czas skączyć z bezimiennymi orzeczeniami. To konkretny sędzia wydał orzeczenie a nie jakiś bezimienny sąd. To ten sędzia winie ponieśc odpowiedzialnośc za durną decyzję. Ale nie w Polsce - u nas są bezkarni. Proszę zauważyć i ż mówie się: wymiar sprawiedlowości a w naziw jest sąd. Podobnie jest z prokuraturą. Ale rządzący są z nimi w komitywie więc zmian nie będzie. Czas zlikwidować zasiedzenie i wiele innych głupich i szkodliwiych przepisów. A ludziom będzie o wiele lżej żyć.

    Odpowiedz
  • sami(2014-05-05 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    to bardzo dziwne, moi tesciowie mimo że oni i ich sąsiedzi mieszkają w kamiennicy 40 lat, sa włascicielami mieszkań ale nie mają prawa do gruntu, do tej pory nie ujawnił sie właściciel gruntu, na którym kamiennica została wybudowana. Z tego wynika że jednak są prawnymi właścicelami, uzytkowali mieszkania, odnawiali sami kamiennicę itp.

    Odpowiedz
  • kamienicznik(2014-05-05 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    Sędziemu nieźle odbiło. Bezumowne użyczenie traktuje jak zasiedzenie. Boję się teraz wynająć na dłużej mieszkanie lokatorowi, bo jako właściciel kamienicy tylko płacę podatki.

    Odpowiedz
  • MT(2014-05-05 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    U nas jest wszystko postawione na głowie. A te bzdurne wyroki są po to, aby cwaniacy się dorobili kosztem uczciwych i nieświadomych do końca ludzi.

    Odpowiedz
  • borzoi(2014-05-05 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Do sądu - uprzejme pytanie. W sporze o zasiedzenie nieruchomości ważniejsze jest to, że sąsiad przez lata kosił na niej trawę, niż to, że prawowity właściciel przez ponad ćwierć wieku płacił za nią fiskusowi. - Skoro mam dzierżawę wieczystą ziemi pod mieszkanie to po jakim czasie syanę się właścicielem?

    Odpowiedz
  • aktywista(2014-05-05 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    A ja nasadzę na działce szczawiu aby Niesiołowski i te całe ,,PEŁO '' miało co jeść w Europarlamencie !!!.

    Odpowiedz
  • Niemcy finansuja PO.lszewikow (SB)(2014-05-05 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    Czy wszyscy wiecie,ze partia Tuska czyli POlszewiki finansowana jest przez Niemcow ?
    I naiwni dalej wierzycie,ze POlszewiki nie likwiduja Polski ?
    Wpisz w wyszukiwarke: "partia Tuska finansowana przez iemcy".
    POlszewiki otrzymali miliony od Niemcow przez POsrednictwo komunistycznego oficera SB.

    Odpowiedz
  • M.B(2014-05-05 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Następny przykład sędziowskiej głupoty!! skąd ci ludzie się biorą , z księżyca ??? Przykłady można mnożyć!! te wyroki powinien ktoś weryfikować . Jak widać nie ma u nas sprawiedliwości ani poszanowania własności... chory system

    Odpowiedz
  • krzywa(2014-05-05 12:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli spiszę umowę dzierżawy, to czy po latach nie ma wtedy możliwości żeby dzierżawca w jakikolwiek sposób próbował wnieść o przejęcie przez zasiedzenie?

    Odpowiedz
  • anka(2014-05-05 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    mam pytanie to czemu oddajemy majątki zabrane prawowitym właścicielom?
    przecież przez długie lata należały do innych osób to te osoby też powinny wg tego sądu nabyć je przez zasiedzenie

    Odpowiedz
  • Pytanie do sędziego(2014-05-05 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    Dzierżawię od Państwa 140 ha ziemi rolnej, ale jestem jej faktycznym posiadaczem bo uprawiam tą ziemię przez 20 lat. Czy jestem już jej posiadaczem-właścicielem?

    Odpowiedz
  • tom(2014-05-05 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    prawo własności powinno być święte, na tym polega sprawiedliwośc

    Odpowiedz
  • Anna(2014-05-05 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    Czy będę mogła przjąć działkę przez zasiedzenie w Rodzinnych Ogródkach Działkowych?
    Wobec takiego orzeczenia sądu powinno tak być. To kuriozum.

    Odpowiedz
  • Jerzy(2014-05-05 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    Właścicielem jest osoba wpisana w Księgę Wieczystą, jeżeli zmarła - jego zstępni, nie ma co do tego dyskusji. Sędzia był "wczorajszy", skoro orzekł inaczej. Jeden przemądrzały nie może zmienić prawa.
    Kwestie opłat, braku opieki - należytego władania nieruchomością, regulują inne narzędzia prawne, przewidziane do tego, by właściciela zmusić; np. grzywna, np. uprzątnięcie wszelakich zaniedbań na koszt właściciela itd., W razie uchylania się od zwrotu kosztów, dalszy proces, nawet do wywłaszczenia. Ale to całkiem odmienna sytuacja.

    Odpowiedz
  • Luśnia Srogi(2014-05-05 15:59) Zgłoś naruszenie 00

    kto nie rozumie o co chodzi niech na YT poszuka filmów z dr Kękusiem i od razu zrozumie co się stało. Bez obejrzenia tych filmów szkoda dyskutować.

    Odpowiedz
  • dana(2014-05-05 16:19) Zgłoś naruszenie 00

    Wyrok jest nieprawomocny.Jest nadzieja, że będzie zmieniony. Wkurzające jest to, że na każdy temat plują jadem, zupełnie nie na temat wypowiadają się przeciwnicy PO. Zawsze piszą to samo i tak samo zaśmiecając meritum spraw. Nie pozostaję z nadzieją, że to się zmieni - niestety

    Odpowiedz