Przy potrąceniu VAT przez kupującego liczy się to, co nastąpiło później: powstanie obowiązku podatkowego czy otrzymanie faktury
Przepisy ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), które obowiązują od początku 2014 r., są na tyle nieprecyzyjne, że podatnicy mają wątpliwości, kiedy zyskują prawo do odliczania podatku naliczonego i kiedy mogą z niego skorzystać. Co do zasady, kupujący może potrącić VAT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy. Ale jest dodatkowy warunek – musi mieć fakturę. A jeśli nie ma? – Moment uzyskania przez nabywcę prawa do odliczenia podatku przesuwa się do chwili otrzymania tego dokumentu – wyjaśnił w interpretacji indywidualnej dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.
Analogicznie jest w przypadku usługi wykonywanej częściowo. Zgodnie z wyjaśnieniami dyrektora warszawskiej IS, uznaje się ją za wykonaną w części, o ile dla tej części określono zapłatę (art. 19a ust. 2 ustawy o VAT). W konsekwencji w stosunku do tej części powstanie obowiązek podatkowy u usługodawcy, a to jest warunkiem odliczenia VAT przez usługobiorcę (oczywiście musi mieć on jeszcze fakturę).
Z interpretacji wynika też, że jeżeli podatnik nie odliczy podatku w rozliczeniu za okres, gdy spełnione były już oba warunki (np. za okres, gdy otrzymał fakturę, po tym jak wcześniej powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy), to może to zrobić w rozliczeniu za jeden z dwóch kolejnych okresów. W sytuacji gdy podatnik nie dokona takiego odliczenia, to może dokonać korekty deklaracji za okres, w którym to prawo powstało (spełnione były oba warunki) – jednak nie później niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym uzyskał uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 września 2013 r., sygn. IPPP3/443-538/13-2/LK