Ministerstwo Finansów zareagowało na nasz wczorajszy tekst i wyjaśniło, że mieszkańcy lokali na parterze, którzy nie ponosili kosztów używania wind, nie zapłacą z tego tytułu podatku dochodowego. Wskazane przez nas interpretacje indywidualne, z których wynikało co innego będą w najbliższym czasie zmienione.

Mieszkanie na parterze to korzyść. Fiskus chce od niej pieniędzy

Takie stanowisko wynika z wyjaśnień zamieszczonych dziś na stronie internetowej resortu. Ministerstwo Finansów podkreśliło, że postanowienia statutu spółdzielni, z których wynika, że opłaty za windy dotyczą tylko lokali położonych na piętrach nie dotyczą konkretnych podatników, a mają charakter generalny. Oznacza to, że każda osoba, która mieszka w takim lokalu może skorzystać ze zwolnienia w opłatach. Skoro więc bonifikata nie dotyczy pojedynczych podatników, a każdego, kto spełni określone w statucie warunki, to nie powstanie w tej sytuacji przychód. Nie ma też mowy o podatku dochodowym, a spółdzielnia nie będzie musiała wysyłać do urzędu skarbowego i lokatora dokumentu PIT-8C.

Resort zapowiedział także, że w najbliższym czasie dokona kontroli wskazanych przez nas interpretacji indywidualnych i dokona ich zmiany.