Rewolucyjne zmiany dla podatników. Kandydat na ministra finansów zapowiada zastąpienie ordynacji podatkowej kodeksem podatkowym.

Podczas konwencji PO w Warszawie Mateusz Szczurek mówił, że po 2015 roku najwyższy czas pożegnać się z obecną ordynacją podatkową. Zastąpi ją kodeks podatkowy z listą praw podatnika. Mateusz Szczurek mówił, że sprawa będzie zbyt poważna, by zostawić ją pod egidą Ministerstwa Finansów. Dlatego zaapelował o wsparcie do Sejmu, prezydenta i specjalistów podatkowych spoza resortu.

Kandydat na ministra finansów zapowiedział, że na takie zmiany będzie potrzebne więcej niż 2 lata, które zostały do końca kadencji. Żartował, że ma czas, tym bardziej, że Jan Krzysztof Bielecki przepowiedział mu, że swoją funkcję będzie pełnił przez 6 lat.

Kandydat na ministra zapowiedział też oszczędności, w tym gruntowny przegląd wydatków państwa. Jak podkreślił, oszczędności z tytułu zmian w OFE nie wystarczą. "Stabilność finansowa państwa i stabilność gospodarcza wymaga oszczędności" - tłumaczył Szczurek. Bez oszczędności nie da się zbudować kapitału, ani spadku bezrobocia i wzrostu zamożności - ocenił kandydat na ministra finansów.