Marek Borowski Po zmianie przepisów podatkowych żywność nie będzie się marnowała, ale trafi do tych, którzy naprawdę jej potrzebują Takich osób jest bardzo wiele.

Zwolnienie z VAT darowizn żywności jest dziś adresowane tylko do jej producentów. Ograniczenie to ma jednak zniknąć z ustawy. Przewiduje to projekt nowelizacji przepisów, który przegłosował w piątek Sejm. Co to będzie oznaczać w praktyce?

Nowelizacja ustawy otworzy wszystkim chętnym drogę do przekazywania żywności organizacjom pożytku publicznego (OPP) z przeznaczeniem na cele charytatywne. Po zmianach wielu przedsiębiorców będzie mogło bez dodatkowego opodatkowania oddać artykuły spożywcze Bankowi Żywności czy innej OPP. Zwolnienie obejmie zarówno małe osiedlowe sklepiki, jak i sieciowe supermarkety, ponadto importerów, a także restauratorów i właścicieli firm cateringowych, którzy będą mogli przekazać niewydane, pełnowartościowe dania na rzecz potrzebujących. Jedzenie nie będzie się już marnować.

Zwolnienie ma przysługiwać, o ile organizacja będzie w stanie określić przeznaczenie żywności na cele charytatywne na podstawie prowadzonej dokumentacji. Czy ten warunek będzie w praktyce trudny do spełnienia?

Banki Żywności już teraz prowadzą dokumentację, która spełnia wymogi opisane w nowelizacji. Nasz system ewidencji szczegółowo pokazuje, gdzie produkty od poszczególnych darczyńców docierają i ilu podopiecznych z nich skorzystało. Nie będzie też problemu z organizacjami, którym Banki Żywności przekazują artykuły spożywcze, a które zajmują się ich rozdawnictwem wśród osób potrzebujących lub przygotowaniem dla nich posiłków.

Nowe, szersze zwolnienie opowiada więc oczekiwaniom OPP?

Planowane zmiany to bardzo dobra wiadomość. Czekaliśmy na takie rozwiązanie. Federacja Polskich Banków Żywności od dawna zabiegała o nowelizację przepisów w Ministerstwie Finansów, u premiera, w Sejmie i Senacie. Modyfikacja ustawy sprawi, że pełnowartościowa żywność zamiast do utylizacji trafi do osób, które jej bardzo potrzebują.

Jaka jest skala problemu, o którym mówimy?

Według wiedzy Federacji Polskich Banków Żywności w samych tylko sieciach handlowych rocznie marnuje się nawet kilkaset ton dobrych produktów. Magazyny Banków Żywności są przygotowane do ich odbierania i przekazywania potrzebującym. A jeśli chodzi o zapotrzebowanie na żywność, to jest ono bardzo duże. Z najnowszych danych GUS wynika, że w 2012 r. w Polsce 6,7 proc., czyli 2,5 mln, osób żyło poniżej granicy skrajnego ubóstwa. W ubiegłym roku Banki Żywności dotarły z pomocą do 1,5 mln potrzebujących. Dobrze, że w Polsce zaistnieją sprzyjające warunki do zapobiegania marnowaniu żywności i niedożywieniu. Już dziś zapraszamy wszystkie sieci handlowe, sklepikarzy, handlowców i restauratorów do przekazywania nam artykułów spożywczych.
Cieszymy się, że decyzja o tym, czy je podarować, czy zutylizować, nie będzie już podyktowana kwestiami finansowymi (obciążenie VAT). Wierzymy, że większość przedsiębiorców opowie się za wsparciem dla potrzebujących i niemarnowaniem żywności.