Pożyczki pod lupą fiskusa. Kiedy urząd skarbowy ma prawo zajrzeć do prywatnych rozliczeń?

autor: Renata Żaczek12.07.2013, 06:55; Aktualizacja: 12.07.2013, 08:14
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Jestem w trakcie budowy domu i bywa, że na szybko potrzebuję gotówki. Pożyczam je wtedy od rodziny lub znajomych. Koleżanka ostrzegła mnie, żebym uważała, fiskus ma bowiem prawo zajrzeć do moich rozliczeń, zapytać, skąd mam takie kwoty. Wydało mi się to absurdalne, bo nie powinno nikogo interesować, skąd mam pieniądze na swoje potrzeby – pisze pani Elżbieta. – Czy to prawda, że urząd skarbowy ma prawo wglądu w moje wydatki i w to, od kogo pożyczam pieniądze? – pyta czytelniczka.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • EWA(2013-07-12 08:08) Zgłoś naruszenie 83

    I to wszystko dzieje się w państwie, gdzie bez wykazywania przychodów, bez podatków osobistych funkcjonuje olbrzymia, szara, rolnicza, pasożytnicza strefa.

    Odpowiedz
  • t105n(2013-07-12 08:17) Zgłoś naruszenie 110

    I oto mamy niekonsekwencję: jeśli mam do zapłaty znaczną kwotę podatku, urząd nigdy nie zainteresuje się tym, skąd na to wezmę pieniądze.

    Odpowiedz
  • JKa(2013-07-12 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    roszczeniowa, pseudowykształcona Polka po stosunkach międzynarodowych, jest wielce oburzona, ponieważ nie potrafi zrozumieć podstawowych reguł, obowiązujących w Państwie, a po drugie nadużywa słowa "absurd", którego, jak widać, nie rozumie...

    Odpowiedz
  • joana(2013-07-12 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli łącznie , bez zgłaszania mogę otrzymać od dwóch babci, dwóch dziadków, mamy i taty łącznie 6*9637= 57822 zł?
    Czy dobrze myslę

    Odpowiedz
  • A Tuska sprawdzaliśćie?(2013-07-12 09:17) Zgłoś naruszenie 32

    Gdy nastał na Premiera wprowadził abolicje podatkową dla wracających z zagranicy ---tyle że sam przedtem pracował w Irlandii!

    Odpowiedz
  • !!!!!!!!(2013-07-12 09:20) Zgłoś naruszenie 71

    A co nowego u Józefa Baka, syna RYZEGO OSZUSTA???!!! Tymi złodziejami niech się wreszcie ktoś zajmie!!!

    Odpowiedz
  • joana(2013-07-12 09:24) Zgłoś naruszenie 70

    Kto mi odpowie?
    Czyli łącznie , bez zgłaszania mogę otrzymać od dwóch babci, dwóch dziadków, mamy i taty łącznie 6*9637= 57822 zł?
    Czy dobrze myslę?

    Odpowiedz
  • mamma(2013-07-12 09:36) Zgłoś naruszenie 180

    Czyli moje pozyczone i już raz opodatkowane pieniądze będą ponownie opodatkowane, mamma mia.

    Odpowiedz
  • matka(2013-07-12 11:08) Zgłoś naruszenie 51

    A jak wyglada sytuacja gdy rodzic kupi w kantorze np.10000euro i wysle je corce ktora od kilku lat mieszka w Niemczech i chce kupic tam mieszkanie?

    Odpowiedz
  • laik(2013-07-12 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba autorowi pomyliły się wszystkie tematy co ma wspólnego pożyczka i PCC z podatkiem od spadków i darowizn - przecież pożyczka do kwota która w określonym czasie jest zwracana pożyczkodawcy więc jaki podatek - ludzie nie wprowadzajcie innych w błąd - jedyny obowiązek to deklaracja PCC i to wyłącznie po stronie pożyczkobiorcy!!!

    Odpowiedz
  • Zorrro(2013-07-12 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    Bierzcie pożyczki pod weksel - to prawnie ważne i respektowane 'pożyczki" przez US -WOLNE OD PODATKU - lepiej imienne a nie na okaziciela, z datą nieokreśloną, wtedy można oddać kiedy się chce
    NA POHYBEL ZŁODZIEJSKIEMU, PO-wskiemu PAŃSTWU!!!

    Odpowiedz
  • wsc(2013-07-12 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Roztowski i Tusk wara od moich pieniedzy za co wasze dzieci zyja w przepych kupuja domy gdzie zarobili tyle pieniedzy co za gnojstwo straszyli nas PiS ze to oni robia panstwo policyjne to PO robi dokladnie to czym nam wbijali do glowy ale czas was juz sie konczy

    Odpowiedz
  • 007KAL(2013-07-12 14:17) Zgłoś naruszenie 00

    Cała dyskusja i cały artykuł - delikatnie mówiąc - pokazuje, że wielu (w tym piszących i czytających) w III RP mają do odrobienia kilka lekcji z prawa, finansów i logiki...

    Odpowiedz
  • Ryszard(2013-07-12 15:01) Zgłoś naruszenie 220

    A jak ja myślę tylko o pożyczeniu pieniędzy dla własnego dziecka żeby mogło godziwie żyć w tym złodziejskim urzędniczym kraju to już muszę informować jakiś porąbany urząd co mi się śni?. W jakim ja żyję kraju, a jak jakiś rencista w Pruszkowie ma wybudowaną wille wartą kilkanaście milionów zł. i nie kalał się w Polsce żadną robotą to go nie mogą skontrolować?, niestety taki jest nasz kraj, jak kraść to miliony a nie pietruszkę.

    Odpowiedz
  • inż. Mamoń(2013-07-12 20:12) Zgłoś naruszenie 48

    Chcecie żyć w państwie przestrzegającym praw i wolności obywatelskich? Państwie dbającym o swoich obywateli? Państwie nie zaglądającym swoim obywatelom do kieszeni, łóżka i kuchni? Emigrujcie na Białoruś, Kubę, Wenezuelę...

    Odpowiedz
  • Jaromir(2013-07-16 09:05) Zgłoś naruszenie 01

    Do: 11 Zorrro z IP: 78.8.87.*
    Jestem przekonany, że swoim wpisem zrobiłeś przysługę... ministrowi finansów. Jeżeli on to JESZCZE przegapił, to teraz tym się ZAJMIE i ZAMKNIE TĄ FURTKĘ! I będzie po potokach! Zaznaczam, że nie jestem biegły "w wekslach" i dlatego przyjmuję to co napisałeś za prawdę.

    Odpowiedz
  • Golash(2013-10-01 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    "I to wszystko dzieje się w państwie, gdzie bez wykazywania przychodów, bez podatków osobistych funkcjonuje olbrzymia, szara, rolnicza, pasożytnicza strefa."

    Droga Ewo, Ja myślę, że ta strefa, którą opisałaś, to pikuś w porównaniu z szarą strefą np. lekarzy (którzy na prywatne wizyty przyjmują pacjentów w gabinetach NFZ, robią badania na urządzeniach należących do nas wszystkich, bo zakupionych z podatków, gdy tak naprawdę "limity" badań na dany rok skończyły się już we wrześniu), prawników, którzy znają "kruczki" i wiedzą jak można ominąć płacenie podatków i przede wszystkim tego co najbardziej mnie razi, jednego z większych właścicieli ziem w Polsce (nie wiem, czy podatek płacą czy są od niego zwolnieni?), dodatkowo wykonują usługi takie jak: pogrzeb, chrzciny, ślub, a podatku od tego nie płacą... to jest dopiero szara strefa, której wszyscy boją się ruszyć!

    Odpowiedz
  • nunia(2014-02-12 10:50) Zgłoś naruszenie 121

    A czy bank udzielajac mi duzej pozyczki rozliczyl sie z foskusem ???Czy aby na pewno ??? Ciekawa jestem czy wszyscy urzednicy wpisuja do deklaracji z czego mieli na zakup drogich mebli ???Damochodow ???wakacji !!!za kilka tysiecy zlotych ???

    Odpowiedz
  • dupa jasiu(2014-07-14 06:42) Zgłoś naruszenie 05

    ludzie!! Po to urzad jest zeby sprawdzał skad kto ma dochody. Bo tak to nie jeden na lewo cos dorabia i pozniej gada ze ma od cioci kase i tye pozyczona... Ale polak to drurny jest i nie zrozumie o co kaman

    Odpowiedz
  • obudz sie(2014-08-17 23:58) Zgłoś naruszenie 00

    czy tutaj nie ma admina?

    Odpowiedz