Ulga w podatku od spadku jest pułapką prawną

autor: Przemysław Molik05.06.2013, 07:20; Aktualizacja: 05.06.2013, 09:18
Podatnik

Podatnikźródło: ShutterStock

Termin jednego miesiąca na poinformowanie urzędu skarbowego o nabyciu spadku jest terminem zbyt krótkim, aby wszyscy podatnicy mieli realną możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku. Tak uznał Trybunał Konstytucyjny, orzekając o niezgodności z ustawą zasadniczą art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. 2009 r. nr 93, poz. 768 z późn. zm.) obowiązującego w latach 2007–2008.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • chłop(2013-06-05 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    usunąć termin i po sprawie

    Odpowiedz
  • dFS(2013-06-05 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    usunac PO datki i PO sprawie

    Odpowiedz
  • hmmmm(2013-06-05 15:41) Zgłoś naruszenie 10

    Pułapką prawną to jest podatek dochodowy w wysokości 19% przy sprzedaży np. mieszkania lub domu nabytych w spadku. Co po tej uldze w podatku od spadków skoro i tak nie da się uniknąć zawłaszczenia dużej części majątku np. rodziców przez państwo. To zwykła nacjonalizacja :-(

    Odpowiedz
  • Spadek to jest pułapka ...(2013-06-05 20:17) Zgłoś naruszenie 10

    Skandalem jest to, że w przypadku śmierci współmałżonka, drugi musi płacić podatek od wzbogacenia np. za połowę mieszkania, swój dom rodzinny, na który pracował i który latami urządzał, remontował, itp. skandalem jest to że starsze osoby po śmierci współmałżonka nie mogą np. sprzedać mieszkania i kupić sobie mniejszego, muszą czekać 5 lat, bo ograbieni zostaną podatkiem. A pięć lat dla starszych ludzi to niejednokrotnie wieczność. To jest zwykłe złodziejstwo;

    Odpowiedz
  • KSW 62(2013-06-05 23:00) Zgłoś naruszenie 00

    polska to pańswo bezprawia,obywatele sa okradani w majestacie pseudo prawa ustanowionego przez złodziei.dobrze że nie mieszkam w tym kraju od siedmiu lat a żle że biedni ludzie w 21 wieku są niewolnikami i muszą to wszystko znosić.polska to margines europy.

    Odpowiedz
  • Kancelaria Usług Księgowych(2013-06-06 10:28) Zgłoś naruszenie 01

    Proszę podawać prawidłowe sygnatury!
    P 43/11
    Podatki od spadków i darowizn (zwolnienie od podatku).
    Odroczona rozprawa z 2012.12.06

    Odpowiedz
  • direct(2013-06-06 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję aby wszyscy którzy maja problem w następnych wyborach dalej zagłosowałi na swoich ulubieńców a ci dopiero dobirą się im do duszy. Już powoli stajemy się państwem policyjnym coraz mniej praw oczywiście nie dla wszystkich i coraz więcej podatków. Dlaczego ceny ropy są jak przed kilku laty a paliwo u nas nie spada? A szkoda gadać dziki kraj jak powiedział Miro!!!

    Odpowiedz
  • mki(2013-06-08 19:39) Zgłoś naruszenie 00

    Podatek od sprzedaży mieszkania 19%, mieszkam za granica,ojciec zmarł w 2008r, mieszkanie sprzedałem w 2011r.,i środki przeznaczyłem na remont domu po powodzi 2010r. dom jest matki i mój. Brat środki ze sprzedaży mieszkania podarował matce, 76 letniej na remont po powodzi. Urząd odmawia umorzenia podatku dochodowego bo nie byliśmy zameldowani w nim ani nie upłynęło 5 lat od nabycia spadku.

    Odpowiedz
  • cd(2013-06-09 14:50) Zgłoś naruszenie 10

    Powinna obowiązywać jedna naczelna zasada -PAŃSTWO NIE MOŻE BYC OSZUSTEM WOBEC SWOICH OBYWATELI

    Odpowiedz
  • urszula(2013-07-16 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    był miesiąc i jest miesiąc czy to w porządku.A ...co z tymi którzy się nie dowiedzieli.Urzędy skarbowe powinny wszystkich pokrzywdzonych otym poinformować .

    Odpowiedz
  • aw(2013-08-26 13:49) Zgłoś naruszenie 00

    Po sporządzeniu notarialnego Aktu Dziedziczenia, Sąd pod groźbą kary nakazuje w ciągu miesiąca dokonać zmian w księgach wieczystych. Paranoja terminów!!!

    Odpowiedz