Przedsiębiorcy w sektorze handlu i usług stają się coraz bardziej wymagający w stosunku do technologii, która ma wspomagać prowadzenie ich działalności. Nie wystarczają już tylko proste kasy fiskalne, chociaż te obecne, oferowane przez renomowanych producentów, to znacznie więcej niż wyłącznie narzędzie do obliczania obrotów, podatków i wystawiania klientom paragonów. Dzięki bogatej funkcjonalności dobre kasy to obecnie kluczowe narzędzie wspomagające zarzadzanie biznesem.

Dziś renomowani dostawcy technologii stawiają na kompleksowość oferty – to gwarantuje ich klientom oszczędność czasu i pieniędzy, a także zapewnia stabilność i pewność w zakresie używanych urządzeń i systemów. Novitus – Centrum Technologii Sprzedaży firmy Comp SA jest przykładem wiodącego dostawcy, który oprócz pełnej oferty dedykowanej dla handlu może pochwalić się bogatym doświadczeniem we wdrażaniu projektów kompleksowych, a także gwarancją wsparcia na każdym etapie rozwoju punktów handlowych.

W handlu i usługach coraz szersze zastosowanie znajdują tzw. technologie pozafiskalne. Przykładem niech będzie coraz powszechniej stosowana technologia rozwiązań automatycznej identyfikacji. Nie chodzi tutaj już wyłącznie o znaną technologię opartą o kody kreskowe. Automatyczna identyfikacja usprawnia procesy na każdym szczeblu funkcjonowania nowoczesnego biznesu, dając wygodę, oszczędność czasu i pieniędzy. Automatyzacja procesów korzystnie wpływa także na zarządzanie logistyką oraz procesami magazynowymi oraz informacją kierowaną do klientów, np. system elektronicznych etykiet. Pierwsze w Polsce wdrożenie systemu elektronicznych etykiet cenowych w technologii DotMatrix, opartych o system tzw. elektronicznego papieru, wprowadził Novitus – Centrum Technologii Sprzedaży firmy Comp SA. Elektroniczne etykiety cenowe są nadal nowatorskim rozwiązaniem dla rynku detalicznego, ale jest to też bez wątpienia kierunek, który w najbliższej przyszłości będzie zyskiwał na popularności. Zapewnia bowiem dużą elastyczność i szybkość dwukierunkowej wymiany informacji, automatyzację zmian cen towarów na półkach, minimalizację kosztów codziennej zmiany cen w tradycyjny sposób, pełną kontrolę nad cenami, wygodną integrację z systemami kasowymi oraz wiele dodatkowych możliwości. A technologia elektronicznego papieru, znana chociażby w coraz popularniejszych czytników ebooków sprawdza się w tym przypadku najlepiej.

Powszechność elektronicznych transakcji sprawia, że jest to kolejne rozwiązanie, bez którego trudno jest zabiegać o klientów. Dostawcy technologii już nie tylko zapewniają proste wdrożenia systemów akceptacji ale, jak w przypadku Novitusa, również wskazują nowe, wygodniejsze i tańsze sposoby w tym zakresie. Np. kasa fiskalna Novitus Sento E, należąca do segmentu średniego, jest przykładem niestandardowego, wygodniejszego i tańszego podejścia do funkcjonalności elektronicznych transakcji. Kasa ta akceptuje karty bez konieczności posiadania terminala płatniczego. Posiada również innowacyjny sposób współpracy z terminalami do akceptacji zbliżeniowych kart płatniczych. Sento E na bieżąco przesyła do terminala informację o wartości do zapłaty za zakupione towary, a klient sam decyduje, kiedy dokonać płatności za zakupy, zbliżając swoją kartę do czytnika.

Ogromny skok technologiczny ostatnich lat korzystnie wpłynął na funkcjonalności urządzeń fiskalnych, automatycznej identyfikacji, czy też całych rozwiązań systemowych. Rolą producenta i dostawcy jest wskazywanie nowego sposobu na coraz skuteczniejsze prowadzenie biznesu, łatwiejsze zarządzanie, większą kontrolę, sprawniejszą obsługę klientów. Niezwykle istotne jest, żeby innowacyjność i coraz bogatsza funkcjonalność szła w parze z prostotą i intuicyjnością obsługi. Łączenie jakby się wydawało ognia z wodą jest możliwe – produkty z logo Novitus są coraz bardziej zaawansowane funkcjonalnie, ale przy tym coraz prostsze w obsłudze. Doskonałym przykładem, gdzie połączono nowoczesne rozwiązania technologiczne za stylistyką i niestandardową formą obudowy jest kasa fiskalna marki Novitus – Sento E. Kasa ta wyróżniona została godłem Innowacja Roku 2012, a marka Novitus otrzymała tytuł Laureata konkursu. Kapituła Konkursu doceniła kasę Sento E jako produkt łączący w sobie wyjątkowo innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz bogatą funkcjonalność. Tym samym kampania reklamowa kasy, skupiająca się na słowach - „Potrafię więcej niż inne” nie jest tylko pustym hasłem, lecz faktycznie odzwierciedla jej innowacyjne możliwości. Innowacyjne spojrzenie na technologię sprzedaży to także opisany wcześniej system elektronicznych etykiet.

Ostatnie lata w handlu to duża zmiana w podejściu producentów do wyglądu urządzeń. Jak się okazuje handlowcy dbając o wystrój swoich punktów sprzedaży, coraz częściej przy wyborze urządzeń wspomagających sprzedaż kieruję się również ich wyglądem. Novitus jako pierwsza marka zaproponowała inne spojrzenie na wzornictwo urządzeń fiskalnych, odchodząc od dotychczasowych brył, standardowego na rynku koloru kas czy wyświetlaczy. Szybko pojawiły się też kolejne zmiany w wyglądzie produktów tej marki. Zauważono, że dla użytkownika równie ważna jest bogata funkcjonalność, jak i wzornictwo i ergonomia. Pierwszym docenionym za wzornictwo urządzeniem fiskalnym w Polsce była drukarka fiskalna Novitus Delio Prime. Jej twórca został nagrodzony najwyższym dla projektanta tytułem „Designer Roku”. Potem przyszedł kolejny sukces i godło „Teraz Polska”. Od kilkunastu miesięcy bezkonkurencyjnym hitem na rynku fiskalnym jest kasa Novitus Nano E. Drukarka fiskalna Deon E w bliźniaczej obudowie otrzymała nagrodę Dobry Wzór 2011 w kategorii „Strefa Pracy” (rekomendowana do nagrody Dobry Wzór 2012 została również drukarka Novitus Bono E). Swoją popularność kasa Nano E jak i drukarka Deon E zawdzięczają oprócz wielu funkcjonalnościom i niewielkim rozmiarom przede wszystkim właśnie niestandardowemu wzornictwu i doskonałej poręczności w codziennym użytkowaniu. Za „całokształt” kasa Nano E zdobyła w 2012 jedno z najbardziej prestiżowych polskich wyróżnień - Godło „Teraz Polska”. Ale najlepszą rekomendacją dla tego urządzenia niech będą dziesiątki tysięcy zadowolonych handlowców.

Postęp technologiczny zaznacza się coraz mocniej w możliwościach wsparcia procesów sprzedaży i to już niezależnie od rodzaju i skali prowadzonej działalności. Renomowani dostawcy technologii już nie poprzestają na reagowaniu na pojawiające się potrzeby swoich klientów, a sami kreują nowe spojrzenie na prowadzony przez nich biznes. Wydaje się, że od tego kierunku nie ma już odwrotu – by skuteczniej i sprawniej zarządzać swoją placówką na każdym poziomie jej działalności, niezależnie czy jest to mały osiedlowy sklep, punkt usługowy czy rozsiana po całym kraju sieć, trzeba zaangażować nowoczesną technologię. A ta, oferowana przez renomowanego dostawcę, uzupełniona pakietem możliwych usług i profesjonalnym serwisem, na pewno się odwdzięczy w codziennej pracy.