PORADA

Jestem studentką. W ubiegłym roku zarobiłam ok. 2 tys. zł. Czy powinnam z tych pieniędzy rozliczyć się z urzędem skarbowym - pyta czytelniczka w liście do redakcji Gazety Prawnej. Czy podatnik, który w 2007 roku zarobił nie więcej niż 3015 zł, musi składać zeznanie roczne PIT?

Maria Kukawska, doradca podatkowy i menedżer w Accreo Taxand wyjaśnia, iż ustawodawca ustalił, że określona kwota dochodu jest wolna od opodatkowania (poprzez wprowadzenie tzw. kwoty zmniejszającej obliczony przez podatnika podatek). Kwoty dochodu wolnego od podatku nie przewidziano jednak w przepisach wprost. W ustawie o PIT kwota wolna od opodatkowania pojawia się przy okazji skali podatkowej - wykorzystanie tej kwoty jest zatem możliwe w przypadku podatników, którzy rozliczają się na tzw. zasadach ogólnych.

- Przepisy przewidują, że podatnik może obliczony podatek zmniejszyć o określoną kwotę. Oznacza to, że pewna część dochodu podatnika jest nieopodatkowana - np. do rozliczania dochodów za 2007 rok stosuje się kwotę nieopodatkowaną wynoszącą 3015 zł - tłumaczy Maria Kukawska.

Dodaje również, że nie oznacza to, że podatnik, który zarobił mniej niż wynosi kwota wolna, jest zwolniony np. z obowiązku złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym dochód osiągnął.

- Zeznanie należy złożyć, ale nie wykazuje się w nim podatku do zapłacenia - podkreśla Maria Kukawska.

Według naszej ekspert, w przypadku rozliczania dochodów z innych źródeł niż te, do których ma zastosowanie skala podatkowa, również mogą pojawiać się szczególne zwolnienia, choć niekoniecznie korzysta się z nich na zasadach przypominających rozliczenie kwoty zmniejszającej podatek. Przykładowo w przypadku wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych przez środki masowego przekazu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł, to podatku od nagrody płacić nie musimy.

- W tym przypadku zatem kwotą wolną od podatku jest 760 zł. O ile jednak przy osiągnięciu dochodu w wysokości 3020 zł opodatkowanego według skali podatek trzeba będzie zapłacić od nadwyżki ponad kwotę wolną, to w przypadku nagrody o wartości 800 zł podatek zryczałtowany od nagród trzeba będzie odprowadzić do całej kwoty nagrody - podsumowuje Maria Kukawska.

3015 złotych wynosiła w 2007 roku kwota wolna od podatku

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl