Nie skończyły się problemy z brakiem kas na rynku. Na skutek obniżenia poziomu obrotów, po przekroczeniu którego przedsiębiorcy muszą za pomocą kas ewidencjonować sprzedaż, liczba kupujących gwałtownie wzrosła i popyt przewyższył podaż. Ale już piętrzą się kolejne kłopoty. Są wynikiem opublikowanego w ostatniej chwili rozporządzenia z 14 marca 2013 r. w sprawie kas (Dz.U. poz. 363) – ma ono wejść w życie już 1 kwietnia.

W Polsce, jak szacują przedstawiciele branży – producenci i serwisanci kas – w użytku jest ok. 1,2 mln urządzeń rejestrujących.

Rozporządzenie od razu do poprawki

Zbliżającym się terminem przerażeni są przedsiębiorcy używający kas i firmy, które je oferują lub pomagają w ich dostosowaniu do wymogów fiskusa – szczególnie że nowe przepisy są nieprecyzyjne i nie wiadomo, jak je interpretować. Jest też dobra wiadomość: w praktyce czasu jest więcej niż do 1 kwietnia. Choć nowe regulacje wchodzą w życie za niespełna 2 tygodnie, to przepisy przejściowe pozwalają na prowadzenie ewidencji na dotychczasowych zasadach (czyli bez żadnych zmian) jeszcze do 30 września 2013 r. W dłuższej perspektywie to jednak o tyle nie rozwiązuje sprawy, że przedsiębiorcy nie wiedzą, jak później powinien wyglądać prawidłowy paragon – odpowiadający nowym przepisom. Eksperci wiodą na ten temat spory, a Ministerstwo Finansów milczy. Na nasze pytania na razie także nie odpowiedziało.

Nowe przepisy

Nowe przepisy

źródło: DGP

– Nie wiadomo, jak szczegółowy ma być zawarty na paragonie opis sprzedawanego produktu – przypomina zaniepokojony przedsiębiorca, który zadzwonił do DGP. – Wystarczających wyjaśnień nie udziela też Krajowa Informacja Podatkowa, po prostu nie mogę uzyskać konkretnej odpowiedzi – żali się.

Według Marcina Zawadzkiego, doradcy podatkowego z Ernst & Young, odpowiedni przepis powinien być pilnie doprecyzowany. Niezależnie od tego uważa on też jednak, że opis towaru lub usługi na paragonie fiskalnym powinien być na tyle szczegółowy, na ile to konieczne, by jednoznacznie ocenić, czy zastosowano prawidłową stawkę VAT. Inni eksperci wskazują jednak, że opis powinien być bardziej dokładny i wskazywać, jaki dokładnie produkt, w tym o jakiej wadze lub pojemności, został sprzedany.

Brak możliwości technicznych

Producenci i dystrybutorzy kas nie chcą rozmawiać pod nazwiskiem. Zastrzegając anonimowość, przyznają jednak, że wiele dotychczas stosowanych kas nie spełnia i ze względów technicznych nie jest w stanie spełnić wymogów dotyczących opisu produktów. Przedsiębiorcy boją się więc, że choćby tylko z tego powodu będą musieli wymienić urządzenia na nowe.

– Niektóre kasy dopuszczone do sprzedaży mają możliwość ewidencjonowania 900 wyrobów. Używane są przez mniejsze sklepiki, w których baza liczy ok. 3 tys. artykułów– twierdzi Maciej Winiarek z serwisu Fiskas. Dotychczasowa praktyka wskazywania na paragonie tylko grup towarów (bez konkretnego opisu danego produktu) nie była kwestionowana. Jednak według rozmówcy po wprowadzeniu nowych przepisów to się zmieni. Dlatego przedsiębiorcy używający kas z najmniejszą pamięcią w praktyce nie będą mogli wypełnić wymogów nowego rozporządzenia. A jak twierdzą przedstawiciele branży – większość podatników ma urządzenia, które mają możliwość ewidencjonowania od 900 do 2 tys. wyrobów.