Nową prorodzinną ulgę podatkową proponuje prezydent. Bronisław Komorowski sugeruje możliwość zwiększenia kwoty wolnej od opodatkowania dla rodzin posiadających potomstwo. Zastrzegł jednak, że wymaga to konsultacji z rządem. Ministerstwo Finansów przekonuje, że jest otwarte na dyskusje.

Podczas zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debaty "Polak mały w przedszkolu, w żłobku" Komorowski przekonywał, że taka inicjatywa powinna zjednoczyć wszystkie partie polityczne. Chce więc zaproponować siłom politycznym, aby zespół ekspertów Kancelarii Prezydenta budował koncepcję zwiększania kwoty wolnej od podatku w zależności od liczby dzieci w rodzinie. Chodzi generalnie o to, aby ulga była tym większa, im więcej jest dzieci - wyjaśnił Komorowski dodając, że powinna być ona związana przede wszystkim z pierwszym i drugim dzieckiem.

Prezydent zastrzegł, że nowa ulga musi być bezpieczna dla budżetu państwa. Dlatego niezbędne są liczne konsultacje, między innymi z ministrem finansów. Zdaniem Bronisława Komorowskiego, konsultacje z rządem powinny być bardzo poważne i spokojne, bez dociskania kogoś do muru. "Wydaje mi się, że sam kierunek jest warty budowania akceptacji dla niego" - dodał prezydent.

Demograf profesor Irena Elżbieta Kotowska przekonuje, że nowa ulga prorodzinna może zmniejszyć koszty wychowywania dzieci. Wykładowca Szkoły Głównej Handlowej przekonuje, że przyjęcie takiego rozwiązania może realnie wesprzeć rodziny z dziećmi. "Idea jest taka by zmniejszyć koszty wychowywania dzieci. Teraz ulgę rozlicza się na koniec roku podatkowego. Chcemy obniżyć podstawę opodatkowania uzależniając ją od liczby dzieci posiadanych przez daną rodzinę" - wylicza demograf.

Nowe ulgi podatkowe zależą od stanu budżetu państwa - przekonuje za to Ministerstwo Finansów. Resort dodaje jednak, że priorytetem jest wsparcie rodzin wielodzietnych.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż mówi w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że resort jest otwarty na dyskusję o zmianach w ulgach prorodzinnych. "Wszystkie decyzje dotyczące obniżenia podatków są uzależnione od stanu budżetu państwa. Są jednak priorytety, które nie podlegają większej dyskusji. Jednym z nich jest wsparcie rodzin wielodzietnych" - zapewnia rzeczniczka ministerstwa finansów. Dróżdż dodaje, że resort czeka teraz na przedstawienie konkretnych propozycji zmian w podatkach.

Obecna ulga prorodzinna umożliwia odliczenie na każde dziecko 92 złotych i 67 groszy miesięcznie. Wysokość ulgi nie jest powiązana z sytuacją finansową rodziny.