Z pieniędzy będą mogły skorzystać najlepsze jednostki badawcze w kraju. Firma, której podatek CIT wyniesie więcej niż 1 milion złotych będą mogły podzielić pieniądze pomiędzy trzy ośrodki badawcze.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przekonuje, że nowe rozwiązanie pozwoli firmom na wyznaczanie zadań jednostkom badawczym. Chodzi o kształcenie absolwentów, których potrzebuje przedsiębiorstwo czy badania, które udoskonalą ofertę firmy przekazującej podatek.

Rektor Politechniki Wrocławskiej, Tadeusz Więckowski w rozmowie z IAR przyznaje, że każda złotówka wydana na badania zwróci się w przyszłości. Naukowiec przypomina, że poziom finansowania polskiej nauki wciąż jest niski, a potrzeby są coraz większe. Profesor Tadeusz Więckowski liczy, że propozycje ministerstw uda się wprowadzić jeszcze w tym roku.

Marcin Jędryczka, członek zarządu bydgoskiej Pesy chwali pomysł ministerstwa nauki, ale zastrzega, że system przekazywania podatku musi być dopracowany. Marcin Jędryczka liczy, że nowe rozwiązanie zacieśni współpracę pomiędzy przedsiębiorcami, a naukowcami.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Finansów chcą, żeby możliwość odliczenia 1 procenta podatku CIT weszła w życie od przyszłego roku.