Metody uproszczona i kwartalna stanowią, w przeciwieństwie do najpopularniejszej - miesięcznej, niejako narzędzie optymalizacji podatkowej. Warto poświęcić chwilę czasu na zastanowienie się nad możliwościami wyboru naliczania zaliczek na podatek dochodowy – podjęte decyzje w tej sprawie mogą okazać się dla prowadzonego biznesu bardzo lukratywne.
Małym podatnikiem jest przedsiębiorca, u którego kwota przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła w ubiegłym roku podatkowym równowartości w złotych 1.200.000 euro, z zaokrągleniem do 1.000 zł. (w 2012 r. jest to 5 324 000 zł). Za podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą, który może skorzystać z kwartalnego rozliczania zaliczek na PIT, nie uznaje się osoby, która w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadziła działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami i istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
Kroki niezbędne w obu przypadkach
Jeśli po spełnieniu wyżej opisanych warunków dwóch szczególnych sposobów wpłacania zaliczek na PIT decydujemy się na inną niż miesięczną, wyliczaną formę wpłacania zaliczek, musimy poinformować o tym urząd skarbowy do dnia 20 lutego roku podatkowego, w którym to chcemy się nią posługiwać. Zaliczki będą musiały być wpłacane przy metodzie uproszczonej w terminie do 20 dnia każdego następnego miesiąca za miesiąc poprzedni i analogicznie przy metodzie kwartalnej do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacamy zaliczkę.
Decydując się na zaliczki kwartalne
Kwartalne naliczanie zaliczek na PIT to nic innego, jak wydłużanie terminu zapłaty podatku, co może oznaczać uzyskiwanie lepszej płynności finansowej. Zaliczkę kwartalną naliczamy na takich samych zasadach, jak przy zaliczkach miesięcznych, tj. zgodnie z art. 26, 27 i 27b wspomnianej ustawy, przy czym dochód ustalamy co kwartał. Trzeba jednak pamiętać, że raz na kwartał oznacza, że kwota do wpłacenia będzie wyższa niż w przypadku zaliczek miesięcznych. Oznacza to, że jest to metoda dobra ale dla zdyscyplinowanych przedsiębiorców, którzy są w stanie na czas zabezpieczyć większą kwotę do przekazania dla fiskusa.
Metoda uproszczona – opłacalne "zaciąganie kredytu" u fiskusa
Wybór metody uproszczonej pozwala z góry przewidzieć, jaka będzie wysokość miesięcznych zaliczek. Forma uproszczona polega na wyliczeniu jednej stałej kwoty zaliczki na PIT w wysokości 1/12 wartości podatku obliczonego i wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzający rok podatkowy, w którym chcielibyśmy skorzystać z uproszczenia (albo w zeznaniu sprzed dwóch lat). Innymi słowy, co miesięczne zaliczki wyliczane są na podstawie dochodów, które osiągnęliśmy w przeszłości. Co za tym idzie, jeśli będziemy osiągali bieżące dochody wyższe, niż w latach ubiegłych, uzyskamy pewnego rodzaju zysk w postaci odroczenia płatności podatku, przez co zwiększymy płynność finansową naszej firmy. Jest to dobra forma rozliczania zaliczek w szczególności dla firmy rozwijającej się. Pozwala ona również na oszczędności związane z comiesięcznym wyliczaniem podatku.
Wady metody uproszczonej
Z metody uproszczonej nie mogą skorzystać podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w danym roku podatkowym lub rok wcześniej. Dodatkowo, wybierając uproszczoną metodę naliczania podatku, trzeba liczyć się, niestety, z możliwą koniecznością zmiany ustalonego poziomu stałej kwoty zaliczki. Do konieczności korekty wartości zaliczki dojdzie, gdy organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej wykażą wykazanie nieprawidłowej wartości dochodu lub gdy podatnik złoży korektę rocznego zeznania podatkowego (ale tylko w terminach do końca roku, za który wpłaca uproszczone zaliczki lub do końca roku poprzedniego, poprzedzającego ten, za który wpłaca uproszczone zaliczki). Wysokość zaliczki ulega odpowiednio zmniejszeniu lub zwiększeniu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta w przypadku, gdy korekta wpływa właśnie w tym samym roku, za który liczymy uproszczone zaliczki.
Warto także przy wyborze tej metody poświęcić dodatkowy czas na szczegółowe przeanalizowanie prognozy dotyczącej wysokości osiąganego dochodu.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, (t.j.- Dz. U. Z 03.04.2012, poz. 361)
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care