Deregulacja w podatkach niezgodna z konstytucją. Zmiany w PIT i CIT pogrążą przedsiębiorców

autor: Łukasz Zalewski, Magdalena Majkowska30.11.2012, 07:00; Aktualizacja: 30.11.2012, 08:31
Eksperci dodają, że brak jest też przepisów przejściowych.

Eksperci dodają, że brak jest też przepisów przejściowych.źródło: ShutterStock

Zmiany w podatku dochodowym PIT i CIT, które wejdą w życie od nowego roku, będą niezgodne z prawem. Zamiast zmniejszyć, zwiększają obowiązki firm.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

 • barc(2012-11-30 10:52) Zgłoś naruszenie 00

  Dostawców, którzy zamiast zadzwonić bezpośrednio do Dłuznika, wynajmują firmy windykacyjne, nasza grupa firm wykresliła raz na zawsze. Znamy swoich dostawcow i wiemy, co się u nich dzieje w każdym momencie i oni o nas tez wiedzą. Wspólpracujemy, nie niszczymy, co jeszcze nie zostalo zniszczone.Chore Zamówienia Publiczne: surowce zakupione w firmie oczywiście zagranicznej za gotówkę, bo- przedpłata, Wysoki Urząd płaci po 30 dniach, przetrzymując środki na lokatach.Wracamy nieuchronnie /np NFZ/ do paznokciowego rozdzielnictwa wg dawnych Zjednoczeń,niszczącego fiskalizmu.Już ingerujemy w liczbę mogących urodzić się, leczyć, nas,obywateli. Dołóżmy jeszcze chorych obowiązków przedsiębiorcom.Przecież miało paść dużo więcej firm krajowych.Za każdą firmę ponizej zgłoszonej liczby do odstrzału, płacimy kary-czytaj: Dyrektywy w Rzeczp.Prof.Bartoszwewskiego. Tylko prawdziwe księgowe utożsamiające się z Firmą mogą zajmować wyważone stanowisko w sprawie.To, co wysmażono przedsiębiorcom rzekomo dla ich dobra to debilizm urzędniczy.Tak utrzyma się etaty w urzędach, np skarbowych.

  Odpowiedz
 • Ripo(2012-11-30 10:05) Zgłoś naruszenie 00

  Do "S" - typowe, judaistyczne podejście do sprawy. Reprezentujesz wyjątkowo szczególny poziom wiedzy ekonomicznej!

  Odpowiedz
 • Informer(2012-11-30 10:04) Zgłoś naruszenie 00

  Wczoraj Senat przyjął w całości (bez poprawek) ustawę deregulacyjną. Dziś Prezydent ma cały dzień na parafowanie i publikację.
  Minister Finansów przygotował już przepisy wykonawcze:
  w opublikowanym projekcie rozporządzenia jest wzór zawiadomienia o skorygowaniu podstawy opodatkowania (VAT-ZD). W myśl rozporządzenia, zawiadomienie wg tego wzoru trzeba będzie składać wraz z deklaracją, na której dokonuję się korekty.
  Polecam: http://blog.sage.com.pl

  Odpowiedz
 • iwa(2012-11-30 08:27) Zgłoś naruszenie 00

  Ale dlaczego jeśli jest termin płatności za towar ktoś nie płaci swojemu kontrahentowi.Co za larum to gro przedsiębiorców ma sponsorować i dawać darmowy kredyt bo komuś nie chce się płacić.Ile firm musiało zbankrutować bo ktoś mu nie zapłacił zamknął firmę i śladu po nim nie ma.Są terminy i trzeba zdyscyplinować firmy do płatności bo to co jest w tej chwili to tylko darmowe kredytowanie. trochę więcej obiektywizmu redaktorze.

  Odpowiedz
 • Ripo(2012-11-30 09:57) Zgłoś naruszenie 00

  "W praktyce firmy będą musiały na bieżąco analizować, co się dzieje z ich zobowiązaniami i odnosić je do dat, w których powinny być uregulowane płatności, oraz do dat, w których należy skorygować, tj. pomniejszyć koszty. A to oznacza konieczność dostosowania systemów i oprogramowania księgowego – i to w ekspresowym tempie. Zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2013 r." - W praktyce, szanowny autorze, każdy system księgowy taką ewidencję ma od dawna ! I nic nie wymaga zmiany, poza uregulowaniem zobowiązań lub korektą PIT. A to zaboli.!

  Odpowiedz
 • ewer(2012-11-30 08:09) Zgłoś naruszenie 00

  Czy zna ktoś ustawę "wymyśloną" przez ten "rząd" , która byłaby zgodna z Konstytucja RP ?

  Odpowiedz
 • Ripo(2012-11-30 09:52) Zgłoś naruszenie 00

  Wreszcie ktoś pomyślał.! Ustawa nie wyeliminuje z rynku firm kredytujących się dostawcami ale przynajmniej ograniczy ten proceder. Przypomnijmy, że to właśnie duże koncerny, najczęściej zagraniczne (transferujące swoje zyski na zachód) stanowią czołówkę.
  Rozumiem lament, jaki podnoszą przeciwnicy ustawy. Przecież Unia jest w kryzysie i każde posuniecie tego typu ogranicza środki na utrzymanie emerytów w Niemczech, Francji. No, może jeszcze w dupę dostanie kilkuset krajowych cwaniaków, ale przypuszczam, że znajdą rozwiązanie - nie wypłacą pensji pracownikom. To przecież takie polskie.

  Odpowiedz
 • księgowy(2012-12-02 17:10) Zgłoś naruszenie 00

  systemów księgowych nie trzeba zmieniać tylko odpowidnio ustwić plan kont w księgach które nie są przecież wieczne w żadnej firmie. Dla mnie jako księgowego jest to normalne księgowanie. zwiększy się też zapewne znaczenie obrotu bankowego który będzie podstawą do stoswania rozliczeń.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane