Rząd przyjął projekt zmian w przepisach dotyczących sposobu obliczania długu publicznego w relacji do PKB oraz zaakceptował wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie dalszych ograniczeń w odliczaniu VAT od aut.
Rząd przyjął projekt zmian w przepisach dotyczących sposobu obliczania długu publicznego w relacji do PKB oraz zaakceptował wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie dalszych ograniczeń w odliczaniu VAT od aut.
Nowelizacja ustawy o finansach publicznych zmniejszy wpływ wahań kursów walut na wielkość długu publicznego. Dziś zadłużenie zagraniczne państwa przeliczane jest według średnich kursów walut (ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski) z ostatniego dnia roboczego danego roku. Po zmianie minister finansów będzie brał pod uwagę średnie notowania walut z całego roku. Jednocześnie dług będzie pomniejszany o wolne środki finansowe zgromadzone na koniec roku i służące finansowaniu potrzeb pożyczkowych w kolejnym roku.
Zmniejsza się więc ryzyko, że na skutek samych tylko wahań kursów walut dług publiczny w relacji do PKB przekroczy 55 proc. Z przekroczeniem progu 50 proc. (co już nastąpiło) lub 55 proc. wiąże się konieczność wdrożenia odpowiednich procedur ostrożnościowych, blokujących narastanie zobowiązań. Dług powyżej 55 proc. PKB oznaczałby np. automatyczne podwyższenie stawek VAT. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r. Nowe rozwiązania będą miały zastosowanie po raz pierwszy do obliczania relacji długu publicznego do PKB za 2012 rok.
Rada Ministrów zaakceptowała ponadto wniosek Polski o kolejną derogację (wyjątek od unijnych rozwiązań) umożliwiającą określenie nowych zasad odliczania VAT od aut. Odliczyć będzie można do 50 proc. – nie więcej niż 8 tys. zł – VAT naliczonego przy zakupie czy leasingu. Derogacją zostaną objęte pojazdy, w tym motocykle oraz auta osobowe, o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony (w tym auta z kratką). Ponadto podatnicy zyskają prawo do odliczenia 50 proc. VAT przy zakupie paliwa. Taki sam limit ma obowiązywać w odniesieniu do wydatków eksploatacyjnych (naprawa, konserwacja) oraz związanych z przeróbką czy montażem. Polska wnioskuje, by stosowanie derogacji dotyczyło okresu od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2018 r. Do końca 2013 r. obowiązuje derogacja, zgodnie z którą można odliczyć do 60 proc. VAT przy zakupie auta, ale nie więcej niż 6 tys. zł oraz 100 proc. VAT od wydatków na eksploatację. Nie ma możliwości odliczania podatku przy zakupie paliwa.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama